Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
5. června 2021

Slunce je ve znamení Blíženců, vychází ve 4:56 hod, zapadá ve 21:07 hod. Stmívá se ve 21:51 hod, noc trvá 6:21 hod, rozednívá se ve 4:12 hod, den trvá 17 hodin a 39 minut.

------------------------

Jestli červen mokrý bývá, obilí pak málo rodívá. (pranostika)
 

CONTENT
  • Dnes je sobota 5. června, 156. den roku 2021; je 22. týden a do konce roku zbývá 209 dní.
  • Dnešek je Světovým dnem životního prostředí. Byl vyhlášen roku 1972 na konferenci OSN o problémech životního prostředí, která začala pávě v tento den.

Svátek má Dobroslav

  • Jméno slovanského původu, znamená (svými činy) oslavující dobro. Oblíbené především u jižních a východních Slovanů, u nás je častější domácí Slávek.
  • Významným nositelem tohoto jména byl Doc. JUDr. et PhDr. Dobroslav Líbal, DrSc. (1911–2002), uznávaný odborník v oboru památkové péče a dějin architektury .
  • Varianty: Dobrosław .
  • Podle církevního kalendáře má svátek svatý Bonifác, patron Německa.

Stalo se 5. června

1798   Britové porazili irské povstalce v bitvě u New Ross
1832   V Paříži vypuklo neúspěšné povstání s cílem svrhnout monarchii
1915   Dánsko udělilo ženám volební právo
1942   USA vyhlásily válku Bulharsku, Rumunsku a Maďarsku
1977   Na Seychelách proběhl převrat

Výročí

5. června 2004 zemřel bývalý prezident USA Ronald Reagan. Narodil se roku 1911, od roku 1937 působil v Hollywoodu jako úspěšný filmový herec, v roce 1959 se stal prezidentem hereckých odborů. V roce 1966 byl za republikány zvolen guvernérem Kalifornie, v roce 1980 zvítězil v prezidentských volbách a stal se nejstarším prezidentem v dějinách USA. Během vlády se mu podařilo pozvednout americkou ekonomiku, což mu v roce 1984 pomohlo ke znovuzvolení. Zaujímal tvrdý postoj vůči SSSR, podporoval afghánské vzbouřence, zahájil vývoj systému obrany proti jaderným zbraním (SDI) a v opakovaných setkáních s Michailem Gorbačovem přiměl Sovětský svaz k řadě ústupků. Těmito kroky významně přispěl k pádu komunismu v Evropě, ke kterému došlo krátce po skončení jeho druhého prezidentského období v lednu 1989. Zemřel na Alzheimerovu chorobu.

Myšlenka dne

Jednou sám vidět je lepší než stokrát slyšet. (Japonské přísloví)

________________

Pod čarou

Letí letadlo do Seattlu, venku je hrozná mlha, není vidět ani na deset metrů a navíc vypoví službu i všechny přístroje. Zoufalý pilot lítá sem a tam, hledá maják nebo nějaký jiný orientační bod, ale marně. Nakonec trhlinou v mlze uvidí mrakodrap a v posledním patře za oknem chlapíka u psacího stolu. Pilot vykoukne z letadla a volá: „Hej, dobrý muži, nevíte, kde jsem?“
Chlapík po chvíli odpoví: „Jistě. Jste v letadle.“
Pilot otočí stroj o 230 stupňů a provede čisté přistání na letišti o pět kilometrů dál. Cestující jsou nadšení a ptají se, jak to dokázal.
„Jednoduše,“ odpoví pilot. „Položil jsem tomu muži jednoduchou otázku. Odpověděl za hodně dlouho, odpověď byla stoprocentně správná, ale naprosto k ničemu. Z toho jsem usoudil, že ten mrakodrap musí být sídlo Microsoft HotLine a odtamtud je letiště pět kilometrů na severovýchod!“

Dnešní tip

Znáte svůj horoskop  na červen ?

Další články v této kategorii


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.