Malý slovník finanční gramotnosti / K
Copyright © Maxdorf 2012
kalkulace – propočet
kampelička – viz družstevní záložna
kapitál – 1. slavná (nebo spíš neslavná) kniha od Karla Marxe; 2. peněžní nebo věcný kapitál (tj. zdroje); rozlišujeme vlastní kapitál (peněžitý a nepeněžitý vklad majitelů do firmy) a cizí kapitál (úvěry)
kapitálová přiměřenost – finanční ukazatel; poměřuje kapitál banky v vztahu k rizikovým aktivům; ze zákona musí banky udržovat tento ukazatel ve stanovené proporci
kapitálová struktura – ukazatel, který sleduje složení kapitálu (cizí a vlastní zdroje apod.)
kapitálový trh – trh finančních instrumentů; na kapitálovém trhu se obchoduje s cennými papíry, které mají dlouhou dobu splatnosti (dluhopisy) nebo nemají dobu splatnosti uvedenu (akcie)
karta – v ekonomice (finančnictví) je myšlena obvykle platební karta
kartel – forma spolupráce mezi firmami; členové kartelu jsou samostatné firmy (právní i obchodní samostatnost), zavazují se ke společnému postupu v oblasti cen, odbytu apod. Protože tyto dohody jdou proti zájmům společnosti jsou v mnoha zemích kartely zakázány (u nás také)
katastr nemovitostí – seznam všech nemovitostí v ČR (pozemky, budovy) s jejich výměrou, polohou, evidencí majitelů a různých věcných práv k uvedeným nemovitostem apod.
katastrální úřad – úřad, který vede katastr nemovitostí
katastrální území – celá republika je rozdělena do jednotlivých "katastrů" (katastrálních území)
Key Performance Indicators – viz KPI
kick off – vykopnutí (kick of meeting - zahajovací schůzka, slouží k tomu, aby všichni dostali stejný úvod do dané problematiky). | ang.
klamavá reklama – nedovolený způsob propagace; při propagaci jsou používány nepravdivé údaje s cílem zmást spotřebitele a přesvědčit jej, aby výrobek koupil
klasifikovaný úvěr – problémový úvěr
klient – zákazník
klientela – množina klientů
kmenové akcie – zcela běžný (standardní) druh akcie
know-how – soubor znalostí a dovedností jednotlivce či firmy
kód banky – část bankovního spojení; každá banka má v ČR svůj jedinečný 4místný kód, který se musí používat v bezhotovostním platebním styku
kogentní ustanovení – ustanovení v právní normě, které nepřipouští žádný jiný výklad a nelze se od takového ustanovení odchýlit (např. jde o náležitosti smluvních dokumentů, které každá smlouva musí obsahovat).
kolaudace – řízení, při kterém je prozkoumávána stavba (nová stavba, modernizace apod.) zda odpovídá schválenému plánu, zda splňuje všechny dané předpoklady (např. z hlediska bezpečnosti) a může tedy sloužit svému účelu. O výsledku se vyhotoví tzv. kolaudační rozhodnutí
kolaudační rozhodnutí – dokument, který obsahuje výsledek kolaudace;
kolek – speciální známka, která se používá pro placení poplatků státní správě (na různých žádostech = kolkovaná žádost)
kolektivní smlouva – dokument, který uzavírá vedení firmy s odborovou organizací (ta vystupuje jménem zaměstnanců = kolektivu = kolektivní), týká se zaměstnanců, jejich postavení, mezd, péče, benefitů apod.
komaditní společnost – forma podniku, ve které se sdružily alespoň dvě osoby; jedna osoba má postavení "komplementáře" a druhá "komanditisty"; tato forma společnosti představuje mezičlánek mezi veřejnou obchodní společností a společností s ručením omezeným; vyskytuje se zřídka (v názvu musí být forma uvedena)
komodita – "hromadné" zboží, surovina
komora – v byznyse bude nejspíše míněna profesní organizace. Některé komory vznikly ze zákona a jsou povinné (příkladem může být advokátní komora, lékařská komora), některé jsou ryze dobrovolné (např. hospodářská komora).
Komora auditorů ČR – samosprávná profesní organizace, která je zřízena podle zákona. Jejím cílem je správa auditorských profesí v ČR
Komora daňových poradců – profesní organizace, která sdružuje daňové poradce, chrání a prosazuje jejich zájmy. Podle zákona musí být všichni daňoví poradci zapsáni v této organizaci.
Komora soudních znalců ČR – dobrovolné samosprávné profesní sdružení. Sdružuje znalce všech profesí. Jejím cílem je prosazovat a obhajovat jejich profesní zájmy
kompenzace – vyrovnání, náhrada újmy (škody)
kompetence – pravomoc
kompetentnost – je to oprávněnost (pravomoc) a způsobilost (odbornost, kvalifikace)
komunální sféra – města a obce, samosprávné orgány
koncern – viz holding
konference – setkání odborníků; konference bývají většinou otevřené (může se přihlásit kdokoli); mají jasné téma (co se projednává, o čem se diskutuje); často i mezinárodní
konferenční služby – služby, které jsou potřebné při organizaci konference, ale i nějakého většího setkání (příhodné místo s potřebnou kapacitou a uspořádáním; ozvučení; tlumočení; pořizování záznamu; občerstvení účastníků); některé hotely se specializují právě na poskytování konferenčních služeb
konjunktura – část hospodářského cyklu, v období konjunktury dochází k ekonomickému růstu se všemi konsekvencemi (např. růst zaměstnanosti); je to vrcholná fáze hospodářského cyklu
konjunkturní cyklus – viz hospodářský cyklus
konkurence – soutěžení; rivalita mezi firmami na trhu, které vedou "boj" o nejlepší podmínky pro sebe (ceny, odbyt..)
konkurent – soupeř
konkurs – 1. forma výběrového řízení (konkurs na ředitele) 2. způsob finančního vypořádání pohledávek; pokud je firma v konkursu znamená to, že se stará už de facto jen o to, jak vypořádá své závazky - prodává majetek a z něho hradí svým věřitelům
konkursní řízení – proces úpadku firmy, ve kterém se hledá způsob jak vykrýt nároky věřitelů
konsensus – shoda názorů, souhlas (dobré je, když jednání končí konsenzem)
konsolidace – sloučení
konsolidace půjček – nahrazení několika úvěrů (půjček) jediným (konsolidace úvěrů do jednoho celku)
konsolidovaný výsledek – hospodářský výsledek celé skupiny; do konsolidovaných výsledků se zahrnují výsledky matky i jejích dceřiných společností (holdingu)
konsorcium – viz syndikát
konstantní symbol – číslo používané v platebním styku pro identifikaci charakteru platby; nejsou v ČR povinné
kontinuita – souvislost, návaznost
konto – viz účet
kontokorent – zvláštní druh úvěru; sjednává se zpravidla k běžnému účtu, kdy smí klient svůj účet přečerpat (účet, kde se běžně přechází z plusového zůstatku do minusového a zase zpět)
kontokorentní účet – viz kontokorent
kontokorentní úvěr – viz kontokorent
kontraband – podloudní dodávka zboží
kontrakt – smlouva, dohoda (někdy je také myšlena zakázka)
kontribuce – nucený příspěvek (třeba i daň)
kontroling – viz controling
kontroverzní – sporný
konvertibilita – směnitelnost - volný převod jedné měny na druhou (české koruny na eura);
konverze – změna
konverze úvěru – přeměna původní půjčky na novou, která je sjednána za jiných podmínek (přeúvěrování)
konzultant – odborný poradce ze specializované (obvykle poradenské) firmy
konzumní – spotřební (konzumní společnost - společnost, která se orientuje na spotřebu)
kooperace – spolupráce
koprodukce – společná výroba více subjektů; např. film byl vyroben v koprodukci … (na filmu se podílí ….)
korekce – oprava
korektní – správný
korektura – oprava chyb v textech (dělá se korektura knih)
korespondence – 1. dopisy (a jejich souhrn); 2. soulad (příklad - to koresponduje s tím a tím)
korigovat – opravovat, uvádět na pravou míru
korporace – velká společnost, právnická osoba (obvykle je myšlen velký subjekt, ne malý podnikatel)
korporátní sektor – korporátní odvětví; patří do něj všechny korporace
koruna – měnová jednotka (v ČR česká koruna; ale i estonská apod.)
korupce – podplácení (nečestné jednání s cílem získat neoprávněnou výhodu)
kotace – přijetí cenného papíru k obchodování na burze
kotované akcie – akcie s úředně stanoveným kursem na burze
KPI – Key Performance Indicators - jsou to jasná, měřitelná kritéria, která jsou nastavena např. jako cílové hodnoty, kterých je třeba dosáhnout | ang.
krach – úpadek, bankrot
kraj – samosprávný celek; ČR se rozpadá na jednotlivé kraje, v čele kraje stojí hejtman
krátké peníze – také horké peníze; peníze, které nejsou termínované, jsou určené k rychlé spotřebě (rychlé útratě)
kreativita – tvořivost
kredit – úvěr; v účetnictví označení strany účtu "Dal" (druhá strana Má dáti)
kreditní karta – druh platební karty, někdy také úvěrové karty (toto označení se používá zřídka). Klient použitím karty nečerpá své prostředky, ale prostředky banky (event. jiného subjektu) - vydavatele karty. Tyto prostředky je podle smlouvy povinen do určité doby splatit. Bance (vydavateli) platí úroky, poplatky.
kritérium – měřítko pro srovnávání - posuzování; ukazatel
krize – fáze hospodářského cyklu, která je charakteristická poklesem (pokles výroby, pokles odbytu, pokles zaměstnanosti); hromadí se negativní jevy, které zabraňují normálnímu fungování
krizový štáb – zvláštní orgán, který se zřizuje pro řízení zásadních (krizových) situací; např. v době povodní budují obce, kraje i jednotlivé podniky krizové štáby;
křížový prodej – viz cross-selling
kšeft – obchod (může mít trochu negativní přídech - ten udělal pěkný kšeft = něco vyčachroval)
kšeftař – hamižný obchodník;
kuloár – chodba, zpravidla je ale myšleno zákulisí (v kuloárech se mluví o tom a tom = po straně/z neoficiálního pramene jsem se dověděl)
kumulace – hromadění
kunčaft – zákazník
kupní síla – hodnota peněz; zkoumá se jako množství zboží, které je možné si koupit za určité množství peněz; lze porovnávat kupní silu v čase (meziroční změnu) nebo i pro porovnání mezi jednotlivými zeměmi (velmi populární - průměrný dělník v naší zemi potřebuje 40 měsíčních platů na to, aby si pořídil auto, průměrný dělník v zemi XY vystačí s 20 měsíčními platy)
kupní smlouva – smlouva mezi kupujícím a prodávajícím, kdy prodávající má za povinnost předat kupujícímu předmět koupě a kupující sjednanou částku (kupní smlouva např. vzniká i při nákupu nanuka v obchodě - tj. nemusí mít písemnou podobu)
kupónová privatizace – označení pro metodu privatizace státního majetku v České republice v 90. letech
kurzovní lístek – oficiální dokument banky, směnárny o aktuálním kurzu valut a deviz (za kolik korun lze nakoupit/prodat cizí měnu)
kusová výroba – výsledkem činnosti je pouze několik výrobků; jde o produkci drobných podnikatelů nebo vysoce unikátních záležitostí - např. zakázkové krejčovství
kvalifikace – odborná způsobilost, vzdělání
kvalita – jakost, hodnota
kvantita – množství
kvantum – množství
kverulant – stěžovatel, nepříjemný zákazník, který není nikdy s ničím spokojen a neustále dokola jen a jen kritizuje
kvitance – stvrzenka
kvitovat – vzít na vědomí
kvóta – stanovený počet