Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
Letem světem s Klaretem

Dokonalost se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.

-----------------

Buonarroti Michelangelo, italský sochař, (1475–1564)

CONTENT

Technologická firma Apple je nejobdivovanější společností na světě. Apple cenu získala už třetí rok v řadě. Firma prodala desítky milionů Ipodů i iPhonů. Příčinou úspěchu je prý to, že společnost změnila vše od způsobu, jak nakupují hudbu, přes design produktů, po způsob, jak komunikuje se světem. Druhé místo získala společnost Google internet, třetí Berkshire Hathaway finančnictví. Nejobdivovanější společnosti vyhlašuje časopis Fortune

O Blížícím se zemětřesení vědí prý ropuchy pět dní dopředu. Italští vědci sledovali chování přibližně stočlenné kolonie ropuch v italském jezírku, které náhle 1. dubna 2009 do jedné zmizely. O pět dní později oblast postihly otřesy o síle odpovídající 6,3 stupně na Richterově stupnici. Jezírko je vzdálené 74 kilometrů od zemětřesením nejhůře postiženého města L'Aquila. Ruští vědci již dříve upozornili na možnost, že ropuchy jsou schopné rozpoznat radioaktivní radon nebo přítomnost nabitých částic v ionosféře. Podle vědců možná tento šestý smysl souvisí s tím, že ropuchy při zemětřesení ohrožují sesuvy půdy.

Češi jsou asi poněkud nenechavý národ. Kdyby tomu tak nebylo, tak by nedocházelo k tomu, že kromě nákupu si z obchodních řetězců odvážejí i nákupní vozíky, a to ročně dokonce za několik milionů korun. V současné době obchodní řetězce uvažují o tom, že na vozíky nainstalují zařízení, které by umožnilo zablokování koleček po opuštění vymezeného prostoru. Vozík by poté zůstal na místě a čekal na odblokování obsluhou prodejny.

Titul Grand Designer roku 2009 získal Petr Babák za styl Národní technické knihovny. Ve čtvrtém ročníku výročních cen Akademie designu ČR získal nejvíce hlasů z nominovaných ve všech kategoriích. Zároveň vyhrál cenu Grafický designér roku 2009 za vizuální styl, informační systém a knihu pro pražskou Národní technickou knihovnu (NTK) a za publikaci Projektil architekti 2002/2008. Babák zároveň navrhne podobu ceny, kterou obdrží laureáti v příštím roce.

Euro je pro Českou republiku hudbou budoucnosti, alespoň to tvrdí analytici. Rok 2015 či 2016, které uvádějí politické strany jako roky zavedení eura v ČR, jsou podle nich zcela nereálné. Důvodem pozdějšího zavadení eura u nás bude podle jejich názoru to, že se nepodaří srazit výdaje tak, aby si každoročně nemusel rozpočet půjčovat na krytí státních výdajů větší sumu než tři procenta HDP.

Finanční nouzi ve svém životě zažila podle průzkum GE Money Bank více než polovina Čechů. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že osm z deseti Čechů si minimálně jednou za život půjčilo peníze a první půjčku stihli Češi většinou ještě před dosažením dvaceti let věku. Češi si podle průzkumu půjčují nejčastěji od svých známých nebo přátel, většinou ale jde o sumy mezi několika stovkami a tisíci korun. Větší sumy si půjčují většinou u bank, např. pokud si chtějí pořídit auto, nemovitosti, či si zařizují domácnost. Muži jsou ochotní si půjčit třeba i na útratu v restauraci, ženy si zase půjčují, pokud touží po nějakém exkluzivním či zajímavém oblečení. V mladším věku si podle průzkumu častěji půjčují muži (56 %) než ženy.

Golfský proud se prý nezpomaluje. K tomuto závěru dospěli vědci z Americké geofyzikální unie (AGU), kteří při sedm let trvajícím výzkumu Golfského proudu nezaznamenali žádné známky jeho zpomalování. Výsledky jejich pozorování tedy vyvracejí dramatické předpovědi, podle kterých se v důsledku globálního oteplování mohou zastavit hluboké mořské proudy a mohou nastat nezvratné klimatické změny.

Obří Hlavu sochy Amenhotepa III. našli archeologové v egyptském městě Luxor, v dřívějších dobách známé jako Théby. Město, které je také často nazýváno „největší muzeum pod otevřeným nebem na světě“, vydalo další ze svých historických pokladů, více než dvoumetrovou hlavu sochy panovníka Amenhotepa III., který vládl v období 1390–1352 př. n. l.,  byl otcem „kacířského faraóna“ Achnatona, jenž zavedl monoteismus, a dědečkem krále Tutanchamóna. Testy DNA a CT v nedávné době navíc potvrdily přímou linii mezi Amenhotepem III. a Tutanchamónem.

Chybu v učebnicích a encyklopediích náhodou objevil německý biolog Bruno Kremer z univerzity v Kolíně nad Rýnem a jeho tvrzení prý potvrdil i Spolkový hydrologický úřad a Porýnské muzeum v Koblenci. Ve zmíněných knihách se totiž uvádí délka evropského veletoku Rýn 1320 km, ve skutečnosti však má řeka délku jen 1230 km. Přitom ještě v publikacích z první poloviny minulého století je uváděn o řece, která pramení ve Švýcarsku a ústí v Nizozemsku, správný údaj. Podle odborníků došlo pravděpodobně k chybě při přepisu některé z knížek. Záměna prý nastala někdy kolem roku 1960 a chyba se opisováním dále šířila; objevuje se i v českých encyklopediích a dalších publikacích. Například nakladatelství Brockhaus, které uvádí ve svých knihách také nesprávný údaj, se chystá v encyklopedii chybu opravit.

Ideální manželka by měla být podle poslední studie švýcarských vědců vzdělanější a o pět let mladší než muž a pocházet se stejných společenských vrstev. Budou-li se páry vstupující do manželství držet tohoto jednoduchého vzorce, pak se jejich šance na spokojené manželství prý zvýší až o pětinu. Vědci se ve svém výzkumu zaměřili na 1074 párů ve věku od 19–75 let a sledovali ty nejdůležitější faktory určující dlouhodobost a spokojenost v manželství. Naopak šanci na šťastné manželství podle vědců snižuje, když byl jeden z partnerů již někdy rozveden.

Josef Karas, český zástupce na mezinárodní soutěži krásy Mr. World v jihokorejském Soulu, obsadil druhé místo. Vítěze nové české soutěže Mr. Czech, který je vůbec prvním českým reprezentantem ve světové soutěži mužské krásy, předstihl pouze Kamal Ibrahim z Irska. Na třetím místě skončil Kenneth Okolie z Nigérie. Soutěže Mr. World se účastnilo 75 mladých krasavců z celého světa.

Kouření, nebo spíše nikotin způsobuje nejen rakovinu, ale snižuje také inteligenci, což prý dokládají testy IQ. Tvrdí to izraelští vědci z Tel HaŠomeru na základě výzkumu mezi 20 000 izraelskými vojáky ve věku 18 až 21 let. Nekuřáci měli podle vědců v průměru o 7,5 bodu vyšší IQ než kuřáci. Zatímco nekuřáci prokazovali v IQ testu v průměru hodnoty 101, kuřáci jen 95. Čím častěji zkoumaný voják kouřil, tím nižší bylo jeho IQ.

Českého Lva, prestižní filmovou cenu, získal letos dokonce 6krát film Protektor, a to v kategoriích: nejlepší film, nejlepší režisér, nejlepší scénář, herečka v hlavní roli, nejlepší střih a zároveň se stal i filmem roku. Cenu za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu získala herečka Jana Brejchová.

Zubní Můstky nebo zubní náhrady má v České republice už 1,2 milionů lidí, a to je více než desetina národa. Zubní náhrady se většinou týkají starší generace. Lidé se totiž v současné době dožívají vysokého věku a i ve stáří chtějí mít dobrou úroveň ústní dutiny, a tak si náhrady nechávají dělat. Řada lékařů dokonce tvrdí, že někteří lidé si nechávají zuby, byť jen s mírným kazem, vytrhávat a nahrazovat porcelánovými implantáty, aby měli krásný chrup a úsměv.

Americká Národní agentura pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnila mimořádně kvalitní snímek Země, jaký ještě nemělo oko běžného smrtelníka šanci spatřit. Kompozice několika snímků ukazuje celou Severní Ameriku, Střední Ameriku a sever Jižní Ameriky společně s přilehlými oceány. Snímek v nejvyšším možném rozlišení si můžete prohlédnout zde.

Telegramům Odzvonilo. Poslední telegram v historii České republiky směřoval do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Těsně před půlnocí letošního posledního březnového dne jej z nádražní pošty v Brně, která má otevřeno do půlnoci, podal student Martin Jonáš. Zajímá vás, jaké má znění definitivně finální telegram, který Česká pošta zpracovala? Zní takto: "POSLEDNI TELEGRAM V HISTORII CESKYCH POST DO MUZEA REKORDU A KURIOZIT POSILA MARTIN JONAS." Originál telegramu je jako rarita vystaven v expozici muzea.

Na Plicní onemocnění ročně umře na světě více než deset milionů lidí. Onemocnění plic jsou bohužel velmi běžná ve všech skupinách obyvatel a všech věkových skupinách po celém světě. Letošní rok byl vyhlášen Rokem plic a jeho cílem je zlepšit povědomí veřejnosti o těchto nemocích a boji proti nim. Rok plic organizuje Forum of International Respiratory Societies (FIRS). Podle něj nedostatečná informovanost veřejnosti v otázkách respiračního zdraví výrazně brání pokrokům v diagnostice, léčbě a výzkumu onemocnění plic.

Stavebnice Romantického letohrádku od české společnosti Gecco se stala absolutním vítězem soutěže Hračka roku 2009, ve které nejvíce ocenění získaly právě stavebnice a interaktivní hračky. Odborná porota ve finále vybírala z 83 hraček od 36 firem, přičemž do hlasování byla zapojena i veřejnost. V kategorii pro nejmenší děti zvítězil mluvící strom Medvídek Pú, který dětem pomáhá rozpoznávat zvířata a jejich hlasy, čísla, tvary, barvy či počasí.

Kazujo Sedžimová a Rjue Nišizawa jsou japonští architekti, kteří získali nejprestižnější světové ocenění v oblasti architektury, Pritzkerovu cenu. Oba jsou oceňováni jako tvůrci éterických, jakoby snových prostorů muzeí, univerzitních budov a butiků předních módních firem v Japonsku, Spojených státech a Evropě. Porota konkrétně zmínila budovu módního domu Christian Dior v Tokiu a Skleněný pavilon muzea v Toledu ve Spojených státech. Pritzkerova cena bývá nazývána Nobelem architektury. Založili ji v roce 1979 americký podnikatel Jay Pritzker a jeho žena Cindy. Mezi jejími nositeli jsou například Brazilec Óscar Niemeyer, Američan Ieoh Ming Pei, Brit Norman Foster a Francouz Jean Nouvel. Laureát dostává medaili a 100 000 dolarů.

Divadelní ceny Thálie, které se letos udělovaly již posedmnácté, získali například bývalý herec Národního divadla Brno Josef Karlík, který byl cenou vyznamenán in memoriam, spisovatel a dramatik Ivan Vyskočil získal cenu za celoživotní mistrovství a Boris Hybner za mistrovství v oboru pantomima. Za celoživotní přínos opeře byl vyznamenán tenorista Vladimír Krejčík.

Úsměv prý prodlužuje život. Prokázali to američtí vědci Waynské státní univerzity na základě studia fotografií 230 hráčů americké baseballové ligy z roku 1952. Podle úsměvu na fotografiích byli sportovci rozděleni do tří kategorií: žádný úsměv u nehybných tváří, částečný úsměv u těch, kdo pouze stáhli svaly kolem úst, a velký úsměv u těch, kdo široce roztáhli lícní svaly a přimhouřili oči. Hráči z první kategorie umírali v průměru ve věku 72,9 roku, z druhé kategorie v 75 letech a ti, kdo se smáli nejvíce, se dožili 79,9 roku. Výsledky výzkumu amerických vědců dosvědčuje i řada dalších studií, které uvádějí, že základní emoce, jako je štěstí nebo smutek, vyvolávají reakce, jež kladně ovlivňují fyzický a psychický stav člověka i jeho věk.

Vědci chtějí nové slovo označující čísla větší než 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 (s 27 nulami). Dosavadní systém jim podle nich přestává stačit. Favoritem kampaně odborníků je zatím slovo hella, které by se tak mělo zařadit do skupiny tvořené známými předponami kilo, mega a giga. Slovo hella přitom vychází s kalifornského slangového výrazu pro hodně nebo mnoho. Přitom ale dosavadní předpony jsou odvozeny ze staré řečtiny a latiny. Petici již podepsalo na 20 000 vědců a studentů. Jeden hellagram by tak označoval hmotnost odpovídající jedné miliardě miliard tun – tedy 28místná cifra. Pokud petice uspěje, bude to první změna SI v systému předpon od roku 1991, kdy byly schváleny předpony yotta a zetta (21 nul). Členové Poradního výboru pro jednotky však nové předponě příliš šancí nedávají.

Nadměrné Žvýkání podle dermatologů z Omahy vede k předčasné tvorbě trvalých vrásek. Zvyšuje totiž výskyt a hloubku vrásek kolem úst a jemných rýh na rtu. Podobná pozorování uvádějí odborníci z různých koutů světa. Podle nich nadměrné žvýkání vede k nadužívání svalů kolem úst, které naruší podpůrné tkáně kůže, dojde ke ztrátě její pružnosti a vzniku vrásek. podobná pozorování uvádějí odborníci z různých koutů světa. Nadměrného žvýkání by se měli vzdát klienti plastických chirurgů po injekčním vyplnění vrásčitých míst umělými výplněmi. Žvýkání totiž urychluje odbourávání těchto výplní.

Další články v této kategorii


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.