Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
Letem světem s Klaretem

Pro nešťastného člověka je každé laskavé přátelské slovo jako balzám. Je to útěcha, které si váží víc, než peněz nabízených se srdcem lhostejným.

-----------------

Božena Němcová, česká spisovatelka (1820–1862)

CONTENT

Z průzkumu Agentury STEM/MARK vyplynulo, že většina Čechů věří, že na zimních olympijských hrách ve Vancouveru získají pro Českou republiku medaili rychlobruslařky a běžci na lyžích, největší naděje na zlatou medaili vkládají do rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Představitelé Českého olympijského výboru očekávají, že by čeští sportovci mohli získat ve Vancouveru celkem osm medailí, podle účastníků průzkumu jich ale bude méně. Se ziskem dvou až tří medailí počítá 45 % dotázaných, 38 % si myslí, že by Češi mohli přivézt čtyři až pět medailí. Dvě procenta se domnívají, že čeští sportovci nevystoupí na stupně vítězů ani jednou. Za nejsympatičtějšího sportovce z české výpravy 56 % lidí označilo Sáblíkovou, velké sympatie účastníci průzkumu vyjádřili také běžci na lyžích Lukáši Bauerovi a sjezdařce Šárce Záhrobské.

Bill Gates a jeho žena Melinda poskytnou v příštích deseti letech deset miliard dolarů (téměř 188 miliard korun) na vývoj nových očkovacích látek. Nejbohatší člověk planety to oznámil na okraj Světového ekonomického fóra, které se konalo ve švýcarském Davosu. Dar má napomoci k tomu, aby se potřebné vakcíny dostaly i k obyvatelům nejchudších zemí. Iniciativu nadace manželů Gatesových uvítala Světová zdravotnická organizace (WHO).

CK Sunny Days, jedna z největších cestovních kanceláří v České republice, začíná mít problémy. S největší pravděpodobností ji společnost Generali neprodlouží stávající smlouvu proti úpadku. Stávající smlouva je platná jen do konce ledna a CK podle pojišťovny nesplnila podmínky pro prodloužení smlouvy. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury nemůže žádná nepojištěná kancelář organizovat a prodávat vlastní zájezdy, navíc jí hrozí odebrání koncese.

Největší Důvěryhodnost má u veřejnosti již třetí měsíc za sebou vláda Jana Fischera. Jeho kabinet má důvěru u 71 % respondentů, prezident Václav Klaus je na druhém místě se 68 %. Nejmenší důvěru si již tradičně vysloužila Sněmovna, které věří  pouhých 21 % respondentů. Agentura CVVM dále zjistila, že s politickou situací v zemi jsou nespokojeny téměř dvě třetiny lidí. Spokojenost se současným stavem vyjádřilo pouhých 10 % osob, necelá čtvrtina pak z něj má pocity na rozhraní.

Z Evropské sedmadvacítky je Česká republika na 5. místě v nejnižší produkci odpadů na hlavu. Sdružení Hnutí Duha ale upozorňuje, že velmi nízká je u nás recyklace komunálního odpadu, v roce 2008 dokonce mírně klesla. Podle ministerstva životního prostředí se tak stalo vinou recyklační krize, neboť se mu v uplynulém roce nepodařilo prosadit plánovaný zákon o odpadech, který měl městům uložit povinnost umožnit občanům třídit biologický odpad.

Futsalisté České republiky získali koncem ledna již podruhé v historii (poprvé v roce 2003) na mistrovství Evropy bronzové medaile. V utkání s Ázerbájdžánem zvítězili po taktickém výkonu 5 : 3, přestože ještě v poločase prohrávali 1 : 2.

Hugh Grant  se rozhodl, že skončí s herectvím a splní si svůj sen a začne psát román. Peněz už prý vydělal dost, natočil i dost slušných filmů, a proto se chce nyní zcela věnovat vysněnému psaní.

Počet HIV pozitivních v České republice roste. V loňském roce přibylo  dokonce 157 HIV pozitivních. Celkem už se v ČR tímto virem nakazilo 1344 lidí, z toho u 292 propuklo onemocnění AIDS, 156 lidí na tuto nemoc zemřelo.

Na prasečí Chřipku zemřelo podle informací Světové zdravotnické organizace od dubna minulého roku již téměř 15 000 lidí. V Evropě bylo zaznamenáno na virus prasečí chřipky H1N1 nejméně 3429, v České republice na komplikace spojené s prasečí chřipkou zemřelo 95 lidí, většina z nich trpěla navíc ještě jinou vážnou nemocí.

Vysoké IQ  může mít i člověk s menším mozkem, ale dá se říci, že obecně spíše platí, že velikost mozku souvisí se schopností učit se a logicky uvažovat. Potvrzují to na základě výzkumu i odborníci z chicagské University OF Illinois, kteří zjistili, že velikost mozku, která ovlivňuje, jak rychle se člověk učí, je i klíčovým indikátorem úspěchu při testech inteligence. Tato informace by podle nich mohla vysvětlovat, proč někteří žáci vyžadují delší dobu na opakování a procvičování, a dále by se pravděpodobně mohla využít i při léčbě mentálních poruch a demence.

Jerome David Salinger, americký spisovatel, autor známé knihy Kdo chytá v žitě, zemřel koncem ledna ve věku 91 let v New Hampshire. Jeho jediný román Kdo chytá v žitě se stal biblí americké mládeže 60. let minulého století a dodnes je oblíbený po celém světě. Byl přeložen do řady jazyků a prodalo se ho více než 65 milionů výtisků.

Kolínská automobilka TPCA musí stáhnout miliony vozů Toyota model Aygo, Yaris, Corolla, iQ, Auris, Verso, Avensis a RAV4,  Peugeot 107 a Citroëny C1. Automobilku k tomu přimělo riziko uvolnění podlahové krytiny, která pak může stlačit pedál plynu,  a tím způsobit nečekané zrychlení auta. Podle analytiků zatím není jasné, jak tento problém ovlivní hospodaření společnosti, určitě však bude mít na zisk negativní vliv.

Lékaři a právnici si najdou práci bez problémů, nejhůře jsou na tom s hledáním zaměstnání absolventi přirodovědných a zemědělských oborů, vyplývá to ze zprávy Střediska vzdělávací politiky při Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Vysokou nezaměstnanost vykazují také umělecké obory. Míra nezaměstnanosti absolventů lékařských a právnických fakult nedosahuje dokonce ani 1 %, méně než 3%  nezaměstnanost mají také absolventi pedagogiky a techniky. Nad 5 % se v pohybuje nezaměstnanost mladých přírodovědců a zemědělců.. Celková míra nezaměstnanosti se přitom loni v prosinci pohybovala v ČR kolem 9 %.

Markéta Irglová a Glen Hansard  (získali za píseň Falling Slowly v roce 2009 Oscara) zahajují 1. února ve Velkém sále pražské Lucerny rozsáhlé evropské turné pod hlavičkou The Swell Season, jež zahrne dvacet koncertů v prestižních sálech celkem dvanácti zemí. 2. února pak ještě vystoupí v brněnském Semilassu. Na pražský koncert zbývají už pouze vstupenky na stání, které jsou v prodeji v síti Ticketpro za 440 Kč. Vstupenky budou s největší pravděpodobností k dostání i přímo na místě před koncertem. Brněnský koncert je vyprodaný.

V New Yorku v aukční síni Sotheby's byl koncem ledna za více než 1,5 milionu dolarů (tj. přes 28 milionů korun) vydražen obraz La Belle Ferronniere (Železářova kráska), jehož autorství bylo dříve přisuzováno italskému renesančnímu velikánovi Leonardu da Vincimu (1452–1519). Většina expertů se shoduje v tom, že jde o pozdější kopii portrétu neznámé ženy, který je vystaven v pařížském Louvru a nejspíš pochází od da Vinciho nebo některého z jeho žáků.

OP Prostějov je v úpadku. Rozhodl o tom počátkem minulého týdne Krajský soud v Brně. Největší tuzemský výrobce oděvů, který zaměstnává asi 1500 lidí, je od poloviny ledna v insolvenci. Podnik loni podle odhadů hospodařil se ztrátou 400 milionů korun při tržbách 1,3 miliardy Kč. Firma bankám dluží asi 1,3 miliardy korun.

Průměrná výše všech starobních důchodů podle statistik České správa sociálního zabezpečení činila v roce 2009 10 045 Kč. Muži v České republice loni pobírali starobní důchod v průměrné výši 11 175 Kč, průměrný ženský starobní důchod ale byl pouze  9133 korun. Ženy mají dlouhodobě v průměru asi o pětinu nižší starobní důchod než muži. Na výši penze totiž má mít vliv i rodičovská dovolená, na kterou u nás ve většině případů odcházejí pouze ženy. Ženy navíc často dostávají za stejnou práci nižší mzdu než muži. České ženy mají podle některých statistik ve srovnání s muži asi o čtvrtinu nižší průměrnou mzdu. Kvůli nižším příjmům i důchodům tak podle odborníků ženám mnohem víc než mužům hrozí chudoba ve stáří.

V Roce 2009 se v České republice podle statistiky policejního prezidia stalo zhruba 333 000 trestných činů, což je téměř o 11 % méně než v roce 2008. Za loňský rok klesl například počet vražd. Předloni jich statistiky evidovaly 202, vloni pak 181. Policisté v loňském roce také zaznamenali pokles úvěrových podvodů či zpronevěr, bylo ukradeno méně motorových vozidel, loupilo se ale zcela stejně jako předloni – policisté řešili 4515 loupeží. Naopak počet mravnostních trestných činů se zvýšil o 50 na 1730. Statistiky také prozrazují, že vloni výrazně vzrostl počet seniorů, kteří byli okradeni, a to o 1103 na 7616.

Na Současném režimu oceňují Češi hlavně lepší nabídku zboží a služeb (kladně ji hodnotí 88 % občanů). Z průzkumu agentury STEM dále vyplynulo, že pocit skutečné svobody má v současné době 68 % dotázaných. O tom, že děti mají nyní lepší životní perspektivy, jsou přesvědčeny tři pětiny Čechů. Polovina lidí oceňuje i možnost lépe trávit volný čas. Jen o něco menší počet dotázaných lépe hodnotí současnou životní úroveň a kvalitu a dostupnost vzdělání. Naopak téměř dvě třetiny občanů tvrdí, že v komunistické době byly lepší sociální jistoty. Polovina si také myslí, že byl lepší pořádek ve společnosti a byla lepší morálka. V souvislosti s poctivostí a neúplatností 57 % dotázaných nezaznamenalo mezi oběma režimy téměř žádné změny.

Tajemství dlouhověkosti má v plánu na Sardinii zkoumat tým italských vědců. Na tomto ostrově totiž žije velký počet osob starších než 100 let. Jeden takto starý člověk připadá prý na každých 4500 ostrovanů. Výzkumníci doufají, že poodhalí tajemství, které stojí za pověstnou dlouhověkostí těchto ostrovanů. Je nutné taky poznamenat, že Itálie patří mezi země s největším počtem dlouhověkých občanů. Některé zde již uskutečněné výzkumy v této souvislosti vyzdvihují význam nízkokalorické stravy, jiní odborníci se domnívají, že k dlouhověkosti přispívá tamější vzduch nebo třeba olivový olej.

V Evropské Unii je bez práce téměř každý desátý člověk, v eurozóně je to pak přesně každý desátý. To odpovídá 23 miliónům nezaměstnaných v Unii a 15,7 miliónu lidí bez práce v eurozóně, tedy 16 zemí platících eurem. Vůbec nejhorší situace je v Lotyšsku, kde nezaměstnanost dosahuje 22,8 procent. Naopak nejmenší problémy řeší nizozemský trh práce (čtyři procenta nezaměstnaných) a Rakousko se 5,4 procenty nezaměstnaných.

Někteří Vědci varující před globálním oteplování přehnali údaje a upravovali výsledky a nafoukli tak hrozby plynoucí z člověkem vyvolaných klimatických změn. Vyplynulo to např. z emailů ředitele klimatického výzkumu na University of East Anglia Phila Jonese, které unikly na internet a dokládaly falšování dat. Také údaj o zmizení Himálajských ledovců do roku 2035 se ukázal jako falešný, podobně přehnané se ukázaly i zprávy o rapidním stoupání mořské hladiny a ubývání mořského ledu. Také předpovědi, že rok 2010 bude znovu nejteplejší v historii, odmítla řada vědců s tím, že vycházejí ze špatně nastavených údajů pro dlouhodobé trendy.

Znáte britského malíře Kierona Williamsona? Neznáte, není divu, je to teprve sedmiletý chlapec, který je od pěti let doslova posedlý malováním. Odborníci ho ale již teď nazývají malý Picasso nebo malý Monet. Kieron  už má za sebou i první výstavu. Konala se v listopadu minulého roku a nadšenci do umění vzali galerii útokem. Šestnáct pláten se prodalo za čtrnáct minut. Dohromady za ně Kieron inkasoval 18 000 liber, tedy v přepočtu přes půl milionu korun. A na jeho další obrazy je už seznam čekatelů, čítá prý stovky jmen. Lidé chtiví jeho umění se hrnou z celého světa.

Další články v této kategorii


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.