Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
Letem světem s Klaretem / leden 2010

Vědět, že nevím, to je nadevše; nevědět, že vím, to je nemoc.

---------------

Lao-ć, čínský filozof, 6. století př. n. l.

CONTENT

Angelina Jolie byla na základě průzkumu britského řetězce drogerií Superdrug zvolena "kráskou desetiletí". Na druhém místě se umístila Jennifer Anistonová. Třetí skončila australská popová zpěvačka Kylie Minogueová následovaná velšskou herečkou Catherine Zetou Jonesovou.

V Buenos Aires na Nový rok slavnostně odstartovala Rallye Dakar, která se podruhé uskuteční na jihoamerickém kontinentu. Opravdový závod ale začal až v sobotu po Novém roce. Na startu dakarské rallye je i letos opět početně zastoupena také Česká republika. Do Buenos Aires se závodníci vrátí po celkem čtrnácti etapách 16. ledna.

Ceny pohonných hmot jdou od 1. ledna nahoru. Důvodem zdražování je zvýšení spotřební daně. Další zdražování pak řidiče čeká od 1. dubna. Evropská Unie totiž požaduje, aby pohonné hmoty v roce 2020 obsahovaly minimálně 10 % biopaliv. Česká republika má být v tomto trendu v popředí. Ministerstvo životního prostředí prosazuje, aby od dubna stoupl podíl biopaliv v benzínu ze současných 3,5 na 4,5 % a u nafty ze současných 4,5 na 6,3 %. Vzhledem k tomu, že jsou biopaliva dražší o přibližně 80 %, na výsledné ceně pohonných hmot se to projeví nárůstem v řádu desetihaléřů.

Degasův pastel v hodnotě 800 000 eur (tj. přes 21 milionů korun) ukradl na Nový rok v noci z muzea v jihofrancouzském Marseille neznámý pachatel. Jde o pastel s názvem Sboristé nebo také Figuranti z let 1876 až 1877, který muzeu zapůjčilo pařížské muzeum Orsay specializující se na impresionistické umění.

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman chce kandidovat za svou novou Stranu práv občanů (SPO) ve sněmovních volbách v Ústeckém kraji, v němž se postaví proti předsedovi sociální demokracie Jiřímu Paroubkovi. Sociální demokraté tomu ale příliš nevěří. Zeman kandidovat do sněmovny prý původně vůbec nechtěl. Ke změně rozhodnutí ho prý vedlo mimo jiné Paroubkovo vyjádření, který Zemanovo původní odhodlání nekandidovat označil za zbabělost.

Podle sdělení Jana Fischera, premiéra ČR, skončilo hospodaření České republiky v loňském roce schodkem 195 mld. korun. Jde zatím o předběžné číslo, protože se jedná o údaj k 30. prosinci loňského roku. Jde ale o výrazně vyšší číslo, než se předpokládalo, protože původně byl rozpočet na rok 2009 schválen se schodkem 38,1 miliardy korun.

Za Genocidu během války v bývalé Jugoslávii v letech 1991 až 1995 podalo koncem prosince roku 2009 Srbsko žalobu na Chorvatsko u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Srbská vláda tak reagovala na obdobnou žalobu Chorvatska.

Horoskopy prý sleduje a věří jim většina Čechů. Svědčí o tom výsledky průzkumu společnosti SANEP, kterého se v druhé polovině prosince zúčastnilo více než 14 000 dotázaných ve věku 18 až 69 let. Slabost pro předpovědi tohoto druhu přiznalo téměř 80 % dotázaných. Horoskopům věří 51 % dotázaných a 7 % pak přiznalo, že jim horoskopy ovlivňují život. Někdy horoskopům věří 33 % dotázaných a pouze některým 18 %. Naopak 45 % účastníků průzkumu uvedlo, že horoskopům nevěří nikdy. Nejvíce jsou sledovány horoskopy podle znamení zvěrokruhu, kterým dává přednost 41 % dotázaných. Žádné konkrétní druhy horoskopů pak nepreferuje 45 % respondentů. Průzkum zároveň ukázal, že všechny druhy horoskopů sledují i lidé, kteří jim nevěří.

Chilli prý v mrazivém počasí zahřeje člověka stejně jako alkohol. Alkohol totiž zvyšuje úniky tepla,  a tak opilým lidem hrozí umrznutí. Mnohem účinnější a bezpečnější je proto právě chilli. Papričky chilli totiž obsahují vysokou koncentraci kapsaicinu, který se rychle vstřebává v trávicím traktu a způsobuje zvýšenou cirkulaci krve v rukách, nohách a hlavě, a tím i tělesnou teplotu.

Izraelský mág Chezi Dajan vytvořil koncem uplynulého roku nový světový rekord v délce pobytu v ledu. V osmitunové ledové kostce strávil na náměstí v Tel Avivu 64 hodin a překonal tak o dvě hodiny rekord Američana Davida Blaina.

Výtažky z Jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) prý u starších lidí nezpomalují demenci ani rozvoj Alzheimerovy choroby, jak se doposud věřilo. Vyplynulo to ze studie amerických vědců, kteří sledovali v průběhu šesti let zdravotní stav 3069 Američanů ve věku 72 let a starší. Jinan dvoulaločný pochází z Číny, a uvádí se, že výtažky z jeho listů rozšiřují cévy a podle některých vědeckých studií zvyšují celkovou mentální svěžest. Tradiční čínská medicína je používá už pět tisíc let.

Kvůli obezitě se prý ženám zvětšují chodidla, uvádějí to lékaři z britské Asociace lékařů na choroby nohou. Jednak se podle nich jedná o přirozený evoluční proces, protože lidé jsou větší a vyšší a jednak je podle nich důvodem konzumace tučných pokrmů během puberty. Nadbytek energeticky přesycených pokrmů totiž stimuluje funkci růstových hormonů a zvětšování chodidla. Dokládají to tím, že zatímco ještě před dvaceti roky byla průměrnou ženskou velikostí bot pětka, dnes je to šestka a za několik málo roků to pravděpodobně bude dokonce sedmička.

Od 1. Ledna 2010 se začne postupně prodlužovat věk pro odchod do penze až na konečných 65 let pro muže a ženy bez dětí nebo s jedním dítětem. Ženy s dvěma a více dětmi budou do důchodu po zavedení plánovaných změn odcházet v 62 až 64 letech. Důchodový věk se postupně každoročně zvyšuje a dále bude zvyšovat o dva měsíce u mužů a čtyři měsíce u žen, a to až do roku 2031. Do nových kategorií budou postupně rozděleny i všechny dosavadní invalidní důchody. Zpřísní se i podmínky pro udělování vdovských a vdoveckých důchodů. Možná nás ještě čekají i další změny důchodového systému, ale ty podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky může připravit až vláda, která vzejde na jaře z voleb do sněmovny.

Mozartova a Beethovenova hudba pomáhá podle vědců z Bochumské porúrské univerzity při depresi, úzkostech i onemocněních krevního oběhu. Klasická hudba navíc podle nich zlepšuje schopnost soustředění, povzbuzuje kreativitu a činorodost, posiluje paměť a pozitivně ovlivňuje imunitní systém. U některých osob pomáhá i při mírnění bolesti, stresu a poruch spánku. Latinskoamerická hudba se svými vibrujícími rytmy zase podle nich zlepšuje náladu. Žádný léčivý účinek naopak vědci nevidí u heavy metalu a techna, ba dokonce prý při takové hudbě hůře rostou i rostliny, nebo dokonce i hynou.

Nejprovinileji v roce se podle nové britské studie každoročně cítíme 29. prosince, kdy nejvíce bilancujeme a bědujeme nad hříchy, kterých jsme se dopustili v právě končícím roce. Nejvíce zpytujeme svědomí a litujeme toho, že jsme se neovládli v jedení čokolád, pili jsme sladké nápoje a nevyhýbali se alkoholu a cigaretám tak, jak jsme chtěli. Stejně tak si uvědomujeme, že ačkoli jsme si předsevzali celou řadu věcí, ale k většině z nich jsme se nakonec nedostali a místo toho jsme se věnovali sladkému nicnedělání. Aby toho nebylo málo, tak navíc právě okolo tohoto data začínáme vymýšlet, jaká předsevzetí si dáme do dalšího roku.

Očkování proti pneumokokům je od ledna 2010 zdarma. Bohužel se to ale týká pouze dětí narozených po 1. srpnu 2009, a to pouze v případě, když bude očkování zahájeno mezi třetím a pátým měsícem a tak, aby všechny tři dávky děti dostaly nejpozději do sedmého měsíce věku. Rodiče starších dětí si budou i nadále vakcíny plně hradit. To samé platí i pro rodiče dětí, kteří s očkováním začali již před 1. lednem 2010.

Picassovu malou kytarku – hračku, kterou Pablo Picasso vytvořil pro svou dceru, našli italští policisté v domě známého obchodníka u Říma. Obchodník ukrýval vzácný předmět v krabici od bot. Umělecké dílo bude nyní předáno Muzeu moderního umění v Maccagnu.

Nejúspěšnější deskou Roku se letos stalo debutové album I Dreamed A Dream skotské zpěvačky Susan Boyleové. Tato osmačtyřicetiletá, donedávna neznámá nezaměstnaná venkovanka zazářila před časem v britské soutěži, v níž se hledaly nové zpěvácké talenty.

V Soukromém životě se většině Čechů v roce 2009 dařilo, vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), ve kterém ho za dobrý označily téměř tři pětiny lidí. Čtvrtina dotázaných si myslí, že rok 2010 bude lepší než letošní, necelá pětina se obává, že bude horší. Rok 2009 hodnotí lépe dotazovaní mladšího věku, absolventi vysokých škol a vysoce kvalifikovaní nebo vedoucí pracovníci, za špatný jej označují spíše lidé starší, s nižším vzděláním, nezaměstnaní, rozvedení či ovdovělí. Průzkumu, který se uskutečnil od 30. listopadu do 7. prosince 2009, se zúčastnilo 1067 lidí.

Katherine Terrell Švejnarová, manželka ekonoma Jana Švejnara, zemřela před koncem minulého roku ve věku 59 let v Dominikánské republice. Příčinou smrti byly dlouhodobé dýchací potíže, spekulovalo se o rakovině hrtanu, ona sama o svém zdraví ale nikdy nemluvila.

Třináctý Úplněk roku a druhý úplněk letošního prosince připadl přímo na poslední noc roku 2009 a navíc ještě došlo k částečnému zatmění, které dodalo úplňku zvláštní modrý nádech. Úplněk byl výjimečný i tím, že ho pro pozorovatele z Evropy, Afriky, Asie a Austrálie částečně zastínila samotná Země.

Téměř Vyhynulé bílé nosorožce se podařilo počátkem letošního roku objevit ruským vědcům v jižním Súdánu. Jde pravděpodobně o poslední trojici volně žijících bílých nosorožců severního poddruhu – samce a samici s mládětem. Tento druh je kriticky ohrožený, dosud vědci věděli jen o osmi zvířatech žijících v zoologických zahradách. Z toho čtyři byla v prosinci přepravena ze zoo ve Dvoře Králové do keňské rezervace Ol Pejeta. Za nimi by měla být převezena i nově nalezená trojice. Objev jedněch z nejvzácnějších zvířat planety ve volné přírodě představuje slibný začátek ojedinělého projektu královédvorských zoologů, kteří chtějí u nosorožců v Africe nastartovat přirozený reprodukční cyklus zastavený chovem v nepřirozených podmínkách zoologických zahrad.

Koncem roku 2009 Zemřel ve věku 86 let herec Jaroslav Moučka, který více než 40 let působil v Divadle na Vinohradech. Herec trpěl Parkinsonovou chorobou a rakovinou tlustého střeva.

Další články v této kategorii


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.