Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
Letem světem s Klaretem / 28. prosince 2009

Chceš-li poznat charakter člověka, dej mu moc.

---------------------

Abraham Lincoln, 16. prezident USA, 1809–1865

CONTENT

Prodloužení metra trasy A z Dejvické do Motola podepsal minulý týden Dopravní podnik s konsorciem firem Metrostav a Hochtief CZ. Začít stavět by se mělo už v březnu 2010. Na trase o délce šest kilometrů by měly vzniknout čtyři nové stanice. Náklady by měly dosáhnout 13,6 miliardy korun.

Bílé pečivo by měly jíst děti do deseti let spíše než celozrnné, které obsahuje hodně vlákniny. Pokud jí totiž dítě hodně vlákniny, málo pije  málo se hýbe,  trpí bolestmi břicha, nadýmáním a zácpou. Dětský organismus si prý neumí poradit s dávkou vlákniny doporučenou dospělým, což je denně 20 až 30 g. Proto je podle odborníků vhodné zařazovat celozrnné pečivo pozvolna s přibývajícím věkem. Vlákninu samozřejmě není dobré z jídelníčku odstranit úplně, ale pouze regulovat, protože i ona má své výhody. Například přispívá k prevenci nemocí srdce a cév, rakoviny či obezity.

Češi jsou dlouhodobě jedním z nejateističtějších národů, 68 % lidí v Boha nevěří, přesto se jich zhruba polovina alespoň občas zúčastní bohoslužeb. Například více než třetina lidí uvádí, že návštěva kostela v době Vánoc patří v jejich rodině k tradičním zvykům. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM, stejně jako to, že v průměru věří v Boha 32 % české populace. Podíl věřících roste s věkem, přes 40 % z nich je starších než 60 let a víru více hledají ženy než muži.

Děti prvních až pátých ročníků základních škol budou od příštího roku dostávat zdarma ovoce a zeleninu. Minulý týden to odsouhlasila vláda, která se rozhodla vyčlenit na to z rozpočtu 20 milionů korun, 53 miliony přispěje ze svého rozpočtu Evropské unie.

Česká Ekonomika letos klesne o 4 až 4,5 % odhaduje prezident republiky Václav Klaus. Pro Českou republiku jako otevřenou ekonomiku bylo podle něj za ekonomické krize dobře, že si ponechala korunu a neměla euro. Klausovy odhady mají blízko k prognóze České národní banky. Ta v listopadu předpověděla pro letošek pokles hrubého domácího produktu o 4,4 %, pro příští rok růst o 1,4 %.

Firma MedImmune, která patří pod farmaceutický koncern AstraZeneca, stahuje z trhu vakcínu proti takzvané prasečí chřipce, protože přípravek prý ztrácí počáteční účinnost. Oznámil to minulý týden americký Úřad pro potraviny a léky (FDA). MedImmune je už druhý výrobce, který stahuje vakcínu proti chřipkovému viru H1N1 z trhu. 15. prosince učinila z téhož důvodu totéž firma Sanofi-Aventis.

Gérard Depardieu, slavný francouzský herec, je známý svým vznětlivým a hrubým chováním. Ani o letošních Vánocích neudržel svou výbušnost na uzdě a v Paříži ho rozčílilo špatně zaparkované auto před jeho domem, a tak do něj ve své zuřivosti bezhlavě kopal a bušil. Majitel auta pak na něj podal oznámení na policii.

Hackeři prý připravili Citibank v USA o desítky milionů dolarů. Podle Wall Street Journal, který se odvolal na vládní zdroje je za akcí gang z Ruska. Zatím není jasné, zda hackeři získali přístup do bankovního systému přímo nebo prostřednictvím někoho třetího. Ředitel bezpečnostních a vyšetřovacích služeb Citigroup, ale jakékoli napadení bankovního systému popřel.

Pohlavní Choroby trápí v České republice častěji muže než ženy. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)je v posledních pěti letech výskyt syfilis u mužů vyšší o 42 % a téměř 2,5násobný u kapavky. Nejvyšší výskyt pohlavních chorob je u nezaměstnaných, nejnižší u důchodců, ale jen v případě kapavky. ÚZIS ale také uvedl, že celkově pohlavních chorob v Česku mírně ubývá.

Izraelští archeologové oznámili, že našli v Nazaretu dům z doby Ježíše Krista. Objevili zbytky zdi domu, úkrytu a nádrže na vodu. Našli ale také nádoby z jílu a křídy, které v té době užívali galilejští Židé.

Japonský císař Akihito oslavil před Vánocemi 76. narozeniny. V uplynulém roce se potýkal se zdravotními problémy včetně rakoviny prostaty, nepravidelného tepu a vnitřního krvácení. V listopadu oslavil také 20. výročí korunovace. Den císařových narozenin je v Japonsku státním svátkem.

Kubánský prezident Raúl Castro minulý týden při svém vystoupení v parlamentu uvedl, že administrativa prezidenta Baracka Obamy usiluje o svržení komunistického režimu na Kubě. Podle Castra Američané letos z rozpočtu vyčlenili téměř 55 milionů dolarů na podporu „takzvané demokracie, obranu lidských práv a rozhlasovou a televizní agresi vůči Kubě“. Přesto ale zopakoval Obamovi nabídku na společnou schůzku. Formální vztahy obou zemí zůstávaly téměř půl století zmražené. Neformální styky byly zahájeny s nástupem Baracka Obamy do Bílého domu.

Lidé s osteoporózou trpí podle korejských vědců častěji závratěmi způsobenými problémy ve vnitřním uchu. Vědci z univerzity v Soulu přišli s tvrzením, že porucha hospodaření s vápníkem, ke které při osteoporóze dochází, totiž pravděpodobně poškozuje i vnitřní ucho, a tím může vyvolat poruchu rovnováhy a závratě. Zda by se však normalizací hladiny vápníku dalo závratím předcházet, je ještě předmětem jejich dalšího výzkumu.

Minulý týden zemřela známá česká herečka Milena Dvorská. Jan Werich ji v patnácti letech doporučil Bořivoji Zemanovi pro roli princezny Marušky v pohádce Byl jednou jeden král a tato role se pravděpodobně stala její nejslavnější životní úlohou. V soukromém životě ji trápil vztah s dcerou Lucií, která od ní odešla se sektářem Janem Dvorským, jenž si nechá říkat Parsifal Imanuel a prohlásil se za spasitele světa.

Titul Nejhorší film roku 2009 získal v anketě Novinek americký snímek Hannah Montana. Ze čtyřiatřicet tisíců čtenářů pro něj hlasovalo celých 35 %.

Pražský Orloj měl o uplynulém víkendu poruchu. Figurky apoštolů na orloji se celou hodinu nezastavily a otáčely se stále dál. Na orloji totiž vypadla zarážka, která orloj po jednom otočení zastaví.

Ruský Premiér Vladimir Putin minulý týden nabídl, že se klidně stane členem ruského olympijského národního judistického týmu. Judu se Putin celý život aktivně věnoval a kromě mistrovského černého pásu je z minulosti ověnčen titulem petrohradského šampióna

Reformu zdravotnictví, kterou prosazoval americký prezident Barack Obama, schválil minulý týden americký senát. Senátoři hlasovali podle své stranické příslušnosti, pro byli demokraté, proti republikáni. Jde o jeden z největších zásahů do zdravotního systému v historii země. Reforma umožní, aby zdravotní péči dostávalo i 31 milionů Američanů, kteří nemají zdravotní pojištění. Reformu považuje Barack Obama za jednu z priorit svého působení v úřadu.

Srbsko minulý týden oficiálně požádalo o přijetí do Evropské unie. Žádost předal prezident Boris Tadić premiérovi Švédska Fredriku Reinfeldtovi, jehož země nyní EU předsedá.

Turistické vízum do Kanady lze ode minulého týdne získat v Praze. Vízové oddělení v Praze umožní, aby zájemci o návštěvu Kanady podávali žádost osobně, poštou, nebo prostřednictvím cestovní kanceláře. Kanada obnovila vízovou povinnost v polovině července kvůli tomu, že za oceánem čeští občané především z řad Romů hromadně žádali o azyl.

Nadměrné Užívání vitaminu C může podle švédských vědců způsobit šedý zákal. Na základě jejich výzkumu vyšlo najevo, že při konzumaci nad 1000 miligramů v jedné dávce je o čtvrtinu vyšší pravděpodobnost vzniku šedého zákalu. Nebezpečí se zvyšuje s věkem a množstvím tohoto vitamínu. Souvislost mezi zákalem a vitaminem C čili kyselinou askorbovou se týká jen potravinových doplňků. Nebezpečí se nevztahuje na vitamin získaný přirozenou cestou z ovoce a zeleniny.

Ve Vltavě si při tradičním Memoriálu Alfreda Nikodéma v Praze  na Štěpána zaplavala celá řada otužilců; letos jich bylo dokonce rekordních 162. Podle ředitele soutěže Tomáše Prokopa jde o nejvyšší počet plavců v porevoluční éře tohoto memoriálu. Nejstaršímu plavci bylo neuvěřitelných 96 let. Mezi otužilci bylo letos i 29 žen. Plavci soutěžili na třech tratích – 100, 300 a 750 metrů, přičemž trať vedla ze Slovanského ostrova směrem k Národnímu divadlu. Poprvé o Vánocích plavali ve Vltavě otužilci v roce 1923.

Yves Rocher, zakladatel stejnojmenné kosmetické firmy zemřel koncem minulého týdne v Paříži ve věku 79 let. Tři čtvrtiny firmy jsou stále v držení rodiny Yvese Rochera, téměř pětinu pak drží francouzská farmaceutická skupina Sanofi-Aventis, vlastník tuzemské Zentivy.

Železniční trať mezi městy Wu-chan a Kanton otevřeli koncem minulého týdne v Číně. Měly by po ní jezdit nejrychlejší vlaky na světě. Vzdálenost 1067 kilometrů by měly vlaky urazit za méně než tři hodiny. Dosavadní bleskové spoje v Japonsku a Francii jezdí totiž jen kolem 240 respektive 270 kilometrů v hodině.

Další články v této kategorii


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.