Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
Letem světem s Klaretem

Přátelství, jež nesvázala moudrost, může pošetilost snadno rozvázat.

-------------------

William Shakespeare, anglický dramatik, 1564–1616

CONTENT

Autem roku 2010 v ČR se stala Škoda Yeti, vítězem kategorie aut nižší a střední třídy je Volkswagen Golf, Mercedes Benz bodoval mezi auty střední a vyšší střední třídy, Porsche Panamera bodovalo v kategorii sportovních aut. Nejlepším velkoprostorovým autem je Peugeot 308.

Velké Banky a finanční firmy chce zdanit americký prezident Barack Obama za jejich podíl na finanční krizi. Mělo by se týkat společností s aktivy ve výši nejméně 50 miliard dolarů. Bílý dům očekává, že nová daň během deseti let vynese 90 miliard dolarů. Banky s opatřením nesouhlasí. Nová daň by měla uklidnit veřejnost, kterou pobouřila vysoká vládní pomoc finančnímu sektoru.

Cenu diváků Czech Press Photo si z letošní výstavy Czech Press Photo na pražské Staroměstské radnici s největší pravděpodobností odnese fotografie Jiřího Paroubka upřeně zírajícího do akvária, v němž žluté rybičky ve zmatku prchají na úplně opačný konec jako by s ním nechtěly mít nic společného. Autorem snímku je Jan Zátorský, který Paroubka vyfotil u jeho vlastních rybiček, které chová v akváriu v Lidovém domě.

DNA dětí počatých uměle se liší od těch, které vznikly spojením vajíčka a spermie v děloze po přirozené souloži. K tomuto závěru dospěli výzkumní pracovníci z filadelfské Temple University. Podle nich také děti počaté in vitro mají častěji diabetes a jsou náchylnější k obezitě. Umělé oplodnění prý také více vede k nízké porodní váze, defektům a vzácným metabolickým poruchám.

Společnost Ernst & Young dospěla na základě mezinárodní analýzy k závěru, že nejhodnotnější společností světa v roce 2009 byla čínská firma Petrochina, jejíž hodnota byla odhadnuta na 353 miliardy dolarů, to je v přepočtu asi 6,4 bilionu korun. Druhé místo získala americká společnost Exxon Mobil (324 miliard dolarů), za ním se pak umístil Microsoft s oceněním na 270 miliard dolarů.

Ve Francii v oblasti Buthiers-Boulancourt, asi 60 kilometrů jižně od Paříže, objevili paleontologové kostru se stopami po úspěšné amputaci ruky v předloktí a její stáří antropologové odhadují na 6700 až 6900 let. Chirurgický nástroj, jímž byl pravděpodobně velmi ostrý pazourek, ale odborníci v okolí nenašli. Chirurgický zákrok podle nich nastal brzy po těžkém zranění, kdy se ruka napůl utrhla. Zatím světově nejstarší doložený případ úspěšné amputace pochází z Vedrovic v České republice, kde byly objeveny ostatky operované osoby staré 7500 let.

Americký ústav pro Geologický průzkum (USGS) a Tichomořské středisko varování před cunami (PTWC) ohlásily během uplynulého víkendu výskyt poměrně silného zemětřesení v Atlantickém oceánu u břehů Argentiny. Žádné oběti či škody hlášeny nebyly, přílivová vlna cunami prý nehrozí.

Hudební kritici, rozhlasoví a televizní dramaturgové, pořadatelé koncertů a hledači talentů rozhodli v anketě MF DNES, že nejlepší desku za posledních deset let natočila skupina Tata Bojs. Deska má název Futuretro a je podle odborníků kombinací chytrých českých textů, svěžích melodií a futuristických aranží a výrazně převyšuje svou kvalitou zbytek současné domácí hudební tvorby.

Stavitelé Cheopsovy a Chefrénovy pyramidy nebyli otroci, ale svobodí lidé. Vyplývá to z nálezů hrobek těchto dělníků v těsné blízkosti těchto královských pyramid, což naznačuje, že tito lidé nebyli v žádném případě otroci. Kdyby byli bývali otroky, nebylo by možné postavit jejich hrobky vedle hrobek králů. Jejich objev tak opět posílil teorie vědců, podle nichž je masivní nasazení otroků na stavbách pyramid mýtem. Argumentují zejména tím, že by stavby nebyly tak precizní.

I dívky jsou prý stejně dobré na matematiku jako chlapci, jen si tolik nevěří. Vyplynulo to z průzkumu amerických vědců z Villanovy univerzity ve Filadelfii, kteří otestovali celkem 493 495 školáků. Výsledky chlapců a dívek byly srovnatelné. Průzkum se kromě dětí zaměřil i na jejich rodiče. Tým z univerzity jich oslovil celkem tisíc. Ukázalo se, že roste počet těch, kteří nedokážou svým dětem pomoci s vypracováním úkolů z matematiky. Problémy mají už u úkolů, které děti dostávají na základních školách.

O Jedno volné místo na úřadech České republiky usiluje přes 17 lidí, což je vůbec nejvíce v naší novodobé historii. Bez práce je totiž podle údajů ministerstva práce a sociálních téměř 540 000 lidí, volných míst je však jen necelých 31 000.

Konec světa je od minulého týdne opět o něco oddálen, alespoň to vyplynulo z jednání skupiny jaderných vědců, kteří vrátili o jednu minutu velkou ručičku na kyvadlových hodinách apokalypsy, které symbolizují blízkost konce světa v důsledku hlavně atomové katastrofy. Rozhodnutí vrátit ručičku hodin zpět o minutu bylo učiněno tradičně na základě konzultace správní rady slavné vědecké organizace kolem časopisu Bulletin of the Atomic Scientists, která je složena z 19 držitelů Nobelovy ceny. Kyvadlové hodiny vytvořené v roce 1947 ukazují nyní šest minut před půlnocí. Vědci zvažují nejméně jednou ročně posunutí ručiček, ale zatím je nařizovali jen devatenáctkrát, naposledy v roce 2007. Tehdy byla velká ručička posunuta vpřed o dvě minuty.

Slavný Lahůdkář Jan Paukert zemřel ve věku 91 let minulý týden v Praze. Byl považován za "vynálezce" tradičního českého obloženého chlebíčku. Byl majitelem doposud fungujícího známého lahůdkářství U Paukerta na Národní třídě v Praze, které v minulosti navštěvovaly známé osobnosti, jako Ema Destinnová, Vlasta Burian, Jan Werich a Jiří Voskovec, Hugo Haas či Lída Baarová a další. Paukertovy lahůdky zásobovaly také stůl rodiny prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Milan Knížák odejde z čela Národní galerie. Dohodl se na tom před časem s ministrem kultury Václavem Riedlbauchem. Post opustí zřejmě koncem roku 2011, o přesném termínu by však měl s ministrem ještě jednat. Knížák již je v čele této instituce více než 10 let. Léta sklízel kritiku části odborné obce, jeho kritikům vadí zejména přílišné rozšiřování stálých expozic a nabývání dalších objektů na úkor pořádání významných výstav a kooperace se zahraničními institucemi. Knížák si ale vždy za svojí koncepcí stál.

Neandrtálci používali šperky a líčidla, tvrdí to na základě objevů britští vědci z Bristolu, kteří v jižním Španělsku odkryli neandrtálské naleziště, kde nalezli lastury, které jednak sloužily jako šperky, ale v jiných byly zbytky pigmentů, které podle všeho pravěcí neandrtálci používali jako schránky na tělesná líčidla. Archeologové zde objevili lastury se žlutou jílovitou hmotou užívanou jako základ, dále pak směsi s červeným práškem a s černým diamantově lesklým minerálem. To by podle britských archeologů znamenalo, že i neandrtálci byli schopni abstraktního symbolického myšlení. Dosud se přitom myslelo, že se takto zkrášlovali až moderní lidé a že neandrtálci byli vedle nich jen „tupí a hrubí“ tvorové.

Na Olympiádu do Vancouveru v Kanadě se rozhodl nejet kvůli zavedení vízové povinnosti pro české občany ministr zahraničí Jan Kohout. Stejný postoj k olympiádě zaujal kvůli vízům i prezident Václav Klaus. Ministerstvo zahraničí ale podle Kohouta olympiádu podporuje. Uvedl, že zřizuje ve Vancouveru dočasné konzulární pracoviště, které bude řešit problémy českých občanů, s nimiž by se tam mohli setkat. Zimních olympijských her se na pozvání Českého olympijského výboru účastní premiér Jan Fischer, ministr obrany Martin Barták, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová a předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu Miloslav Vlček a Přemysl Sobotka.

Podle průzkumu agentury SANEP města ČR nezvládla svou novou povinnost uklízet chodníky. Podle 70,9 % respondentů jsou neudržované chodníky výrazem selhání odpovědnosti měst a obcí. Téměř 80 % lidí prý chce, aby byla z katastrofálního stavu chodníků v některých městech a obcích vyvozena odpovědnost představitelů místních samospráv. Zároveň si prý ale většina dotázaných nepřeje, aby se legislativa vrátila do původní podoby, kdy za chodníky odpovídali vlastníci přilehlých nemovitostí. Internetového průzkumu SANEP se ve dnech 11. až 14. ledna zúčastnilo přes 9000 dotázaných ve věku 18 až 69 let.

Režisér Juraj Herz obdržel  v Mnichově v rámci udílení předního německého kulturního ocenění – Bavorské filmové ceny – cenu za režii česko-německého filmu Habermannův mlýn. Cena za režii je dotována částkou 20 000 eur (tj. asi 519 000 Kč); stejný film uspěl i v herecké kategorii. Snímek Habermannův mlýn je dramatem z války a v českých kinech by se měl objevit v březnu.

Světový šampionát v psaní textových zpráv vyhrál letos jihokorejský tým, který zastupovali sedmnáctiletý Pe Jong-ho a osmnáctiletá Ha Mok-min. Na druhém místě se v soutěži LG Mobile World Cup umístili šestnáctiletá Kate Mooreová a čtrnáctiletá Morgan Dyndaová z USA. Třetí místo obsadil argentinský tým, čtvrtí skončili Brazilci. Vítězná dvojice si z New Yorku odvezla 100 000 dolarů (tj. 1,8 milionu korun).

V Turecku se minulý týden při příležitosti show společnosti Guinness World Records v Istanbulu setkali nejmenší muž na světě Che Pching-pching (měří 74 cm) z Číny a nejvyšší muž na světě Sultan Kösen z Turecka (vysoký 2,46 m).

Ukrajinské prezidentské volby v prvním kole vyhrál Viktor Janukovyč. Podle odhadů dostal 35 % hlasů. Ve druhém kole se pravděpodobně utká s premiérkou Julijí Tymošenkovu, kterou volilo 25,6 %. Současný prezident Viktor Juščenko u voličů neuspěl.

Vysedávání u televize zkracuje život. K takovémuto závěru dospěli na základě výzkumů vědci z Bakerova institutu pro srdeční choroby a cukrovku z Melbourne. Podle nich každá hodina strávena bez pohybu u televize zvyšuje riziko předčasného úmrtí na srdeční nemoc až o 18 %, na rakovinu o 9 %. Platí to i pro zdravé lidi, kteří jinak třeba sportují. Odborníci ale zdůraznili, že škodí nikoli TV, ale absence pohybu. Stejně tak je podle nich nezdravé například sezení v kanceláři.

Zemětřesení, které postihlo počátkem roku Haiti, zabilo až 200 000 lidí a podle údajů Červeného kříže postihlo až tři miliony lidí. Poničilo celé hlavní město Port-au-Prince  včetně prezidentského paláce, z něhož hlava státu s chotí vyvázli bez zranění. Haiti postihlo nejhorší zemětřesení za více než dvě století.

Další články v této kategorii


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.