Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
Letem světem s Klaretem

Žádný lékař nezná takový lék na zmučené tělo i duši, jako je naděje.

-----------------

Stefan Zweig, rakouský prozaik a esejista, 1881–1942

CONTENT

Americké kosmické lodě s lidskou posádkou zatím na Měsíc létat nebudou. Rozhodl o tom americký prezident Barack Obama, který to zdůvodnil tím, že projekt Constellation je příliš drahý, má zpoždění a navíc nepřináší nic nového. Americkou kosmickou agenturu NASA stál projekt už devět miliard dolarů. Většina šla na vývoj nového kosmického nosiče. K završení projektu by bylo podle stávajícího plánu potřeba utratit ještě další 2,5 miliardy dolarů.

Britský deník Daily Mail přišel s informací, že ženy odpouštějí nevěru častěji než muži. Při sledování cizoložných vztahů přišli psychologové na to, že žena nevěrnému muži odpustí snáze, protože má v sobě zakořeněnou potřebu jistoty a bezpečí rodiny a dětí. Naopak podvedení muži nedokáží v sobě potlačit svou ješitnost a bojí se především, že pokud se jeho žena vyspí s jiným mužem, nemá on už jistotu, že případně narozené dítě bude jeho. Nechce se starat o cizí děcko či z hlediska evolučního narušit genovou linii jejich rodu.

Pojídání Celozrnných výrobků, těstovin a dalších potravin s vysokým obsahem vlákniny může podle vědců ze Spojených států amerických narušit hormonální rovnováhu ženy a snížit tak šanci ženy na otěhotnění. Vědci zkoumali 250 žen v plodném věku po dobu dvou let a zjistili, že čím více potravin s vysokým množstvím vlákniny jedly, tím více se snížila hladina hormonů zásadních pro schopnost reprodukce. U žen se navíc objevila takzvaná „anovulace“ (nepřítomnost ovulace), tedy situace, kdy žena prochází menstruačním cyklem, ale její vaječníky selhávají při uvolnění vajíčka. Podle předchozích studií dochází k anovulaci při poklesu hladiny hormonů v důsledku extrémních výkonů, úzkosti nebo stresu. Nová studie však poprvé dokazuje nebezpečí zdravé výživy při snaze o početí dítěte.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během ledna vzrostly o 2,348 mld. Kč na 985,66 mld Kč. Jak vyplývá z údajů České národní banky, za poslední rok tak domácnosti zvýšily své zadlužení o 101,491 miliardy korun.

Energetická společnost RWE Transgas zdraží od 1. dubna domácnostem plyn o 2,9 %. Hlavním důvodem navýšení cen zemního plynu je podle výše uvedené společnosti dlouhodobý růst světových cen ropy a ropných derivátů a v konečné ceně se odráží i oslabení kurzu koruny vůči dolaru.

Film Kawasakiho růže získal na letošním filmovém festivalu Berlinale dvě ceny nezávislých porot. Za nejlepší snímek nesoutěžní sekce Panorama ho vyhlásila ekumenická porota a Mezinárodní konfederace uměleckého a esejistického filmu (CICAE).

Z výzkumu GfK, společnosti pro výzkum trhu vyplynulo, že nejpřitažlivějšími benefity pro zaměstnance jsou třinácté a čtrnácté platy a volno navíc. Nejčastější zaměstnaneckou výhodou jsou ale u nás stravenky.

Hospodářství Evropské unie a eurozóny by mělo podle předběžné prognózy Evropská komise v letošním roce vzrůst o 0,7 %. Loni HDP zemí platících eurem pokleslo o čtyři procenta a celé evropské sedmadvacítky o 4,1 procenta, což byl vůbec největší propad v historii.

Chválíte děti za každou maličkost, víte, že jim vlastně škodíte. Tvrdí to vědci na základě nových studií. Pokud dítě chválíte za něco triviálního, je dost možné, že mu berete chuť dosáhnout lepších výsledků. Příliš chvály pak může mít za následek i to, že chlapec či dívka ztratí chuť učit se novým věcem. Nezasloužená chvála může také dětem zastřít, jak těžce musejí pracovat na tom, aby dosáhly něčeho významného.

Počet Insolvenčních návrhů u fyzických osob v lednu letošního roku dramaticky vzrostl. Bylo podáno celkem 819 insolvenčních návrhů, což je téměř dvojnásobek úrovně ledna roku 2009. O oddlužení požádalo 435 osob, což je ve srovnání s loňským rokem třetí nejvyšší číslo. Ve 297 případech bylo oddlužení povoleno.

Japonská kulturní instituce NHK Promotions projevila zájem vystavit v Tokiu na tři měsíce všechna plátna Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Pokud Rada hlavního města Prahy zapůjčení děl schválí, bude to poprvé v dějinách České republiky, kdy celý cyklus obřích pláten opustí naše hranice. Japonci za zápůjčku České republice slibují, že uhradí restaurátorské práce většiny obrazů z cyklu, zaplatí dopravu a výrobu speciálních transportních beden pro přepravu.

Za Milana Knížáka se již hledá náhrada. Ministr kultury Václav Riedlbauch již totiž vyhlásil výběrové řízení na ředitele Národní galerie. Nástupce dlouholetého ředitele Milana Knížáka by chtěl vybrat ještě do voleb. Uchazeči o funkci se mohou hlásit do 31. března. Na výběru svého nástupce by se ale rád podílel i sám Knížák.

Lidé, kteří jedí hodně sóji nebo produktů, které ji obsahují, mají výkonnější plíce a také nižší pravděpodobnost, že se u nich rozvine typická nemoc kuřáků – chronická obstrukční plicní choroba (CHOPN). Vyplynulo to z výsledků vědecké studie provedené na několika stovkách japonských pacientů. Pozitivní vliv sóji na lidské zdraví vysvětlují odborníci vysokým obsahem látek zvaných flavonoidy, které mají mít v plicích protizánětlivý účinek a mohou dokonce plíce chránit i proti karcinogenním látkám.

Virologové z Ústavu Molekulární genetiky Akademie věd a jejich kolegové z francouzské Marseille objevili způsob, jak reaktivovat viry HIV a účinně je likvidovat virostatiky. Viry HIV jsou totiž prakticky nezničitelné, neboť mají schopnost se začlenit do DNA hostitele a dlouhodobě ve vybraných buňkách v latentním stavu odolávat lékům. O objevu informoval tiskový odbor Akademie věd s odkazem na časopis PLoS Pathogens, kde vědci zveřejnili výsledky svého výzkumu.

Nadační fond Slunečnice, jehož prezidentkou je modelka Helena Houdová, v České republice po deseti letech končí. Miss České republiky z roku 1999 k ukončení činnosti přistoupila v rámci úsporných opatření. Nyní se bude věnovat jen své druhé nadaci Sunflower Children, která sídlí v New Yorku.

Počet Obětí zemětřesení v Chile se zatím vyšplhal na více než 700 osob a jejich počet se pravděpodobně ještě zvýší. Hmotné škody byly v USA odhadnuty na 15–30 mld. dolarů ( což je 300–600 mld. korun). Ničivé zemětřesení bylo tak silné, že ho zaznamenaly i seismografy v České republice.

Plastům možná brzy začne zvonit hrana. Japonci totiž vynalezli pevný hydrogel, který se prý vyrovná plastům a navíc je ekologičtější. Japonští výzkumníci zatím nezveřejnili nic o tom, jaké jsou náklady na produkci nového materiálu a zda bude efektivnější než u levných plastů.

Českou Republiku v březnu navštíví princ Charles s manželkou Camillou. Praha bude poslední zastávkou na osmidenní cestě prince a jeho manželky, vévodkyně z Cornwallu, po střední Evropě. Jejím hlavním tématem bude ochrana společného kulturního a přírodního dědictví. V Praze je čeká mimo jiné přijetí na Pražském hradě u prezidenta Václava Klause a operní představení ve Stavovském divadle, kde měla v roce 1787 premiéru Mozartova opera Don Giovanni. Jeden den stráví princ na Moravě, kde se seznámí s projekty trvale udržitelného rozvoje a zúčastní se diskuse o ochraně životního prostředí s vysokoškolskými studenty v Brně.

Po Sedmdesátce prý na nás čekají nejšťastnější léta života. Tvrdí to alespoň tým německých a amerických vědců. Lidé po sedmdesátce mají méně povinností, finančních starostí a více času sami na sebe. Od doby dospívání až do čtyřiceti let jsme v průměru čím dál tím méně spokojení. V šestačtyřiceti se odrážíme ode dna a náš pohled na vlastní život se začíná lepšit. V 74 letech pak pocit štěstí prý dosáhne maxima.

Tabulka prvků se rozrostla o nový chemický prvek, který dostal jméno Copernicium podle polského astronoma z Mikuláše Koperníka. Prvek s protonovým číslem 122 je přibližně 277krát těžší než vodík a jde o nejtěžší prvek uznaný Mezinárodní unií pro čistou a aplikovanou chemii (IUPAC). Prvek vyvinuli němečtí vědci ze Společnosti pro těžké ionty (GSI) v Darmstadtu, kterým se podařilo jej oddělit v urychlovači částic po kolizích mezi atomy zinku a olova. Ty obsahují 30 a 82 protonů a výsledný prvek proto nese součet jejich protonových čísel.

V Únoru zemřelo na českých silnicích při dopravních nehodách 25 lidí, což je nejméně lidí za posledních 20 let.

Vítězem ankety o nejkrásnější českou známku roku 2009 ses přehledem na základě hlasování více než 8500 čtenářů Práva a měsíčníku Filatelie stala třicetičtyřkorunová známka z aršíku věnovaného obrazu Františka Ženíška Oldřich a Božena. Slavnou malbu převedl do známkové miniatury rytec Bedřich Housa, který v anketě triumfoval už pošesté.

Zapomínání je prý zcela přirozený proces. Mozek si sám aktivně maže vzpomínky, aby měl místo pro nové informace. V paměti uložené informace jsou podle čínských odborníků mazány bílkovinou známou pod zkratkou Rac. Pokud se podaří mozku tuto bílkovinu blokovat v aktivitě, pak si mozek uchovává informace po mnohem delší dobu.

Další články v této kategorii


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.