Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
Letem světem s Klaretem / únor 2010

Slovy můžeš zatajit co chceš. Skutky tě prozradí.

----------

Francois de la Rochefoucauld, francouzský spisovatel, 1613–1680

CONTENT

Egyptští Archeologové objevili v blízkosti Džóserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře hrobku, starou přibližně 2500 let. Stavba se člení na několik komor a chodeb. Archeologové v hrobce našli několik skeletů, hliněné nádoby, mumifikované sokoly a stavební suť. V jedné komoře objevili také sedm metrů hlubokou jámu, jejíž funkci zatím vědci neznají a bude předmětem dalšího výzkumu.

Benzín po Novém roce překročil hranici 30 Kč za litr. Příčinou tohoto zdražení je zvýšení spotřební daně u pohonných hmot o korunu na litr a růst základní sazby DPH z 19 na 20 %. Podle odborníků však brzy bude ještě hůř. Kvůli rostoucím cenám ropy totiž zdražování zdaleka nekončí. Ropa prý zdražuje hlavně kvůli chladnému počasí po celém světě, kvůli němuž dochází k růstu poptávky po topných olejích i po ropě.

Ceny cigaret by měly do roku 2014 v souladu s novou směrnicí Evropské unie vzrůst o 12 Kč. Ceny cigaret ale rostou už nyní. V rámci tzv. Janotova balíčku totiž vzrostla v ČR daň z přidané hodnoty na tabákové výrobky od 1. ledna z 19 na 20 %, a spotřební daň stoupne od 1. února z 1920 na 2010 korun na tisíc cigaret.

Státní Dluh České republiky stoupl v uplynulém roce 2009 na 1,178 bilionu korun, každý Čech tak dluží přes 112 000 Kč. Státní dluh vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu a je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Evropskou unii vedl minulý týden herec Rowan Atkinson, tedy Mr. Bean. Internetové stránky o španělském předsednictví EU se totiž podařilo napadnout neznámému hackerovi a přímo na úvodní stránku umístil místo španělského premiéra José Luise Zapatera fotografii s Mr. Beanem. Hacker se nejspíše inspiroval vydáním španělského listu El País, ve kterém byl Zapatero zobrazen jako Mr. Bean. Administrátoři španělských internetových stránek ale během několika hodin opět fotografie vyměnili.

Francie je podle serveru internationalliving.com, který se zabývá kvalitou života v různých zemích světa, nejlepší zemí k životu. V první pětce se po Francii umístila Austrálie, Švýcarsko, Německo a Nový Zéland. Spojené státy jsou sedmé. Česká republika se mezi 194 hodnocenými státy obsadila 24. pozici. Slovensko skončilo na 43. místě. Server při sestavování žebříčku zohlednil faktory, jako jsou ceny, kulturní vyžití, stav infrastruktury, zdravotní péče, občanská svoboda, bezpečnost a životní prostředí.

Granátová jablka prý snižují nebezpečí vzniku rakoviny prsu. Podle amerických vědců z výzkumného centra v kalifornském městě Duarte totiž některé látky obsažené v granátových jablkách blokují enzym aromatázu, který přeměňuje hormon androgen na estrogen, jenž je zodpovědný za vznik rakoviny prsu.

Homicide, tedy zabití je podle úmrtního listu příčinou smrti zpěváka Michaela Jacksona. Dokument zveřejnil na webu britský deník News of the World. Podle něj smrt zavinila „akutní otrava propofolem“. Propofol je anestetikum, které se užívá nitrožilně. Z úmrtního listu vyplývá, že si zpěvák nepíchl injekci sám, ale dal mu ji někdo jiný. Stojí v něm rovněž, že ji dostal doma. Úřad veřejného žalobce v kalifornském Los Angeles prý obžaluje Conrada Murraye, osobního lékaře popové legendy.

Burdž Chalífa, neboli Chalífova věž, tak se jmenuje nejvyšší mrakodrap světa vysoký 828 metrů, který byl počátkem tohoto roku otevřen ve Spojených arabských emirátech v Dubaji. Celkem má 162 pater, podlahová plocha má rozlohu 334 tisíc m2. V mrakodrapu se nachází 57 výtahů a 8 eskalátorů.

Izraelskému archeologovi Geršonu Galilovi se podařilo rozluštit nejstarší hebrejský nápis nalezený na keramickém střepu o velikosti 15 × 16,5 centimetru z doby vlády krále Davida, tedy období mezi roky 1003 až 970 př. n. l. Na něm jsou napsány instrukce, jak se chovat k chudým, k otrokům, cizincům, vdovám a sirotkům. Za nejstarší hebrejské texty byly dosud považovány pergamenové svitky nalezené u Mrtvého moře, které jsou ve srovnání s novým nálezem mladší o 850 let.

Michael Jackson, který zemřel loni 25. června, se stal nejprodávanějším interpretem v USA za rok 2009, neboť se prodalo 8,286 milionu jeho alb. Na druhém místě je zpěvačka Taylor Swiftová, která prodala 4,6 milionu nahrávek, třetí jsou Beatles s 3,2 milionu prodaných alb, o něco méně (3,1 milionu) prodala vítězka britské soutěže pěveckých talentů Susan Boyleová.

První Kosmonaut světa Jurij Gagarin podle nezávislých expertů ruského letectva zahynul kvůli ztrátě hermetičnosti kabiny cvičné stihačky MiG-15 UTI. Podle experta na údržbu a opravy letecké techniky, ve stíhačce – zřejmě vinou pilota, který s migem letěl dříve – zůstal otevřen přívod ventilace, proto ve výši 3000 metrů kabina ztratila hermetičnost. Piloti pak zřejmě propadli panice a snažili se dostat z potíží střemhlavým letem. Ten byl však tak prudký, že letci ztratili vědomí a neovladatelný letoun narazil do země.

V Loteriích a jiných hrách získala v roce 2009 milionovou výhru více než stovka Čechů. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi největšími sázkovými kancelářemi. Milionáři se podle nich stalo loni více hráčů než v předchozím roce. Rekordní výhra 80,9 milionu korun padla loni v srpnu v číselné loterii Sportka a sázenka byla podána v jižních Čechách.

Mona Lisa, symbol ženské tajemnosti, opět vzbudil pozornost. Tentokrát u palermského lékaře, který se zamýšlel nad tím, proč se předloha pro Monu Lisu tak podivně usmívala na malíře Leonarda da Vinciho. Na základě pozorování dospěl k závěru, že krasavice měla podle něj nebezpečně vysokou koncentraci LDL cholesterolu, neboť se jí kolem očí uložily vrstvy mastných kyselin.

Nejsložitějším jazykem světa je podle britského časopisu The Economist vzácná řeč amazonských indiánů známá pod označením tuyuca. Je tvořena fonetickým systémem jednoduchých souhlásek a několika málo nosových samohlásek. Není tedy nejsložitější z hlediska výslovnosti, ale rozhodně je složitá pro chápání. Největší zajímavostí jsou jednoznačně rody, kterých je mezi 50 a 140. Například čeština má tři rody – mužský, ženský a střední. V jazyce tuyuca jsou ale zvláštním rodem označeny například nejrůznější příbuzní. Dále jazyk tuyuca vyžaduje slovesné koncovky u sdělení podle postoje mluvčího, a tak nutí mluvčího velmi složitě přemýšlet nad tím, jak se dozvěděl o tom, o čem chce mluvit. Jazykem tuyuca se hovoří v Brazílii a Kolumbii. Alternativními jmény jazyka jsou tuiuca, dochkafuara, koda-poara, doxká-poárá a oficiálním dialektem tsula. Mezinárodní zkratkou jazyka je TUE.

Optimisté méně marodí a déle žijí, k takovému závěru dospěli na základě celé řady seriózních výzkumu lékaři a odborníci. Lidé, u kterých vědci zjistili pesimistické postoje, byli během svého života více nemocní. Ale nejen to. Častěji se jim přihodily různé úrazy nebo nehody. Snadněji upadali i do nejrůznějších závislostí, včetně kouření a pití alkoholu. S postupujícím věkem se u nich také častěji objevovala Alzheimerova choroba, tedy demence. Souvislost mezi emocemi a fyzickým zdravím je podle odborníků větší, než si kdokoli z nás umí představit.

Bez Práce bylo v Evropské Unii koncem roku 2009 již 23 milionů lidí. Informoval o tom statistický úřad Evropské Unie Eurostat. Nejhůře se hledá práce v Lotyšsku, kde nezaměstnanost dosáhla 22,3%. Na hospodářskou krizi prý nejvíce doplácejí mladí do 25 let. Práci nemá více než pětina z nich, ve Španělsku dokonce 44 %. V ČR nemá práci 20,4 % mladých. V eurozóně je bez zaměstnání nepatrně více žen, v celé EU ale nechodí do práce častěji muži.

Rastrovací elektronový mikroskop Magellan na jehož vývoji se vedle odborníků z USA a Nizozemska podíleli také Češi, se dostal mezi stovku nejlepších technologických výrobků roku 2009, které každoročně vyhlašuje vědecký časopis R&D Magazine. Oceněné výrobky vybírá tým odborníků z akademických, vládních i průmyslových kruhů.

Poblíž Starobylého Uru považovaného za rodiště biblického Abraháma našli iráčtí historici místo obydlené v době říše Sumerů a předměty staré 4000 let. Mezi nalezenými předměty jsou nože a srpy z doby 2000 let před naším letopočtem, kdy Sumerům vládl panovník Amarsín.

O Titul nejoblíbenějšího učitele se letos utká 38 kantorek a šest kantorů. Klání pořádá občanské sdružení Klub Domino spolu s Dětskou tiskovou agenturou. Účastníky čekají v lednu a únoru regionální kola. V nich budou zástupci žáků a studentů své návrhy obhajovat. Na začátek března je pak plánováno semifinále, kam postoupí maximálně 12 kandidátů. Odborná porota pak šest z nich pošle do finále, které se uskuteční 26. března v Praze. Kantoři zde budou bojovat kromě Zlatého Ámose i o titul Dětský Ámos, Ámos sympaťák nebo Média Ámos. V předvečer Dne učitelů, 27. března, bude vítěz na Kantorském bále slavnostně korunován.

Nesplácených Úvěrů se letos obávají všechny naše banky. Kvůli rostoucí nezaměstnanosti pravděpodobně bude přibývat klientů, kteří nebudou mít peníze na splácení půjček. Naopak ale banky věří, že se ve druhém pololetí zlepší situace firem.

Vanilka je nejoblíbenější vůní v interiérech českých osobních aut. Mezi tekutými přípravky na zlepšení vzduchu ve voze vítězí kořeněnější vůně Anti-Tobacco se schopností zakrývat zápach cigaret. V médiích se už delší dobu také diskutuje o možné zdravotní škodlivosti osvěžovačů, výrobci to ale odmítají. Zdravotní nezávadnost osvěžovačů potvrzují ale i lékaři.

V lednu Zemřel někdejší Havlův kancléř, novinář a muzikolog Ivan Medek. Byl nositelem řádu T. G. Masaryka z roku 1991, v roce 1999 dostal medaili Za zásluhy. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a po útoku StB na svou osobu emigroval v roce 1978 do Rakouska. Zde působil jako komentátor Hlasu Ameriky a svými relacemi přispěl k tomu, že činnost Charty 77 i dalších opozičních skupin vešla do širšího povědomí. Medek také kromě jiného zastával názor, že by do politiky měli vstupovat finančně zajištění lidé a ne ti, kteří v ní vyhledávají příležitost ke zbohatnutí.

Další články v této kategorii


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.