Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
Letem světem s Klaretem

Nic  není tak typické pro přízemního a omezeného ducha jako láska k majetku.

------------------

Marcus Tullius Cicero, politik, právník, spisovatel, filozof, nejslavnější řečník starého Říma, 106–43 př. n. l.

CONTENT

Archeologům v egyptské Alexandrii se podařil úžasný nález – odhalili chrám královny Bereníké, manželky Ptolemaia III. V chrámu nalezli 600 soch a sošek zobrazujících především kočičí bohyni Bastet, což nasvědčuje tomu, že chrám byl zasvěcen právě jí. Nález chrámu má podle archeologů možná i širší význam a je příslibem dalších nálezů. Vědci si totiž myslí, že byl součástí královské čtvrti starověké Alexandrie.

Některé části Bible by mohly být starší, než se předpokládalo. K tomuto závěru dospěli izraelští vědci poté, co objevili zatím nejstarší psaný hebrejský text – nápis z 10. století př. n. l., tedy z doby vlády krále Davida. Nalezený text je v podstatě prohlášením o tom, jak by se lidé měli chovat k otrokům, vdovám a sirotkům. Obsahově se do značné míry shoduje s některými biblickými výroky, ale nezdá se, že by šlo o kopii textu z Bible. Až dosud se mělo za to, že nejstarší části Bible pocházejí z 6. století př. n. l., a to proto, že dříve žádné hebrejské písmo neexistovalo.

Zelený Čaj může podle expertů z lékařské univerzity na Tchaj-wanu poskytnout určitou ochranu proti rakovině plic. K tomuto závěru dospěli na základě výzkumu, při kterém jeho účastníci – kuřáci i nekuřáci – pili denně nejméně jeden šálek zeleného čaje. U všech se výrazně snížilo riziko rakoviny plic. Studie ale také ukázala, že u těch, kdo nepili zelený čaj, bylo pětkrát větší riziko rakoviny plic než u těch, kteří pili nejméně jeden šálek denně. Vědci zároveň zjistili, že ochrana před touto nemocí byla větší u lidí, kteří jsou nositeli genu IGF1. Odborníci ale varují, že jejich závěry ale nic nemění na skutečnosti, že kouření má na zdraví velmi škodlivý vliv.

Důchodců bude podle odborníků neustále přibývat; v roce 2014 již bude o něco více důchodců než dětí, v roce 2030 bude na dvě stě seniorů připadat dokonce jen sto dětí, v roce 2065 se poměr ještě více zvýší, a to tak, že na 245 až 354 důchodců bude jen 100 dětí. Podle prognózy statistiků se bude také prodlužovat věk dožití. V roce 2065 by měl být například průměrný věk dožití u mužů narozených v tu dobu v Praze 88 let, žen dokonce 91 let, v jiných krajích by se podle prognózy měl věk u mužů pohybovat mezi 86 až 87 lety, u žen mezi 90 a 91 roky.

Ostatky královny Eadgyth (Edity), která zemřela v roce 946, našli archeologové v německém Magdeburku. Eadgyth, byla anglická princezna, sestra Athelstana (považovaného za prvního britského krále, který si podrobil Wales a Skotsko), která se stala manželkou německého krále a prvního císaře Oty I. Doposud se všeobecně soudilo, že její ostatky už před půltisíciletím při přestavbě katedrály zmizely neznámo kam. Nyní se však k velkému překvapení badatelů našla olověná rakev, na níž je uvedeno jméno Eadgyth i záznam o přenosu ostatků v roce 1510.

Francouzský státní rozpočet skončil loni s rekordním deficitem 138 miliard eur (3,6 bilionů Kč), což představuje 7,9 % HDP. Jen pro srovnání, státní rozpočet České republiky skončil v roce 2009 s schodkem 192,2 miliardy korun.

Gorila Kijivu z pražské ZOO čeká třetí mládě, které by se mělo narodit v březnu nebo v dubnu. Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek plánuje přímý přenos z porodu na internetu.

Václav Havel, bývalý český prezident, dostal v Kosovu vyznamenání – zlatou medaili Ibrahima Rugovy za mír, demokracii a humanismus mu udělil kosovský prezident Fatmir Sejdiu. Ocenění převzala česká velvyslankyně v Prištině. Vyznamenání se udělovalo při příležitosti čtvrtého výročí úmrtí bývalého kosovského prezidenta Rugovy.

Emmanuelle Chriquiová, téměř neznámá kanadská herečka, se stala na základě ankety pánského magazínu AskMen.com nejpřitažlivější ženou roku 2010. Druhou příčku obsadila americká topmodelka Marisa Millerová, jež patří mezi nejoblíbenější modelky světa. Na třetím místě se objevila britská herečka Kate Beckinsaleová, kterou proslavila jedna z hlavních rolí ve filmu Pearl Harbor.

Idoly Rusů a historicky nejpopulárnějšími osobnostmi 20. století se podle průzkumu veřejného mínění stali kosmonaut Jurij Gagarin a legendární pěvec-bouřlivák Vladimir Vysockij. S velkým odstupem za nimi v pořadí popularity následuje sovětský vojenský stratég a hrdina druhé světové války, vítěz bitvy o Berlín z května 1945 maršál Georgij Žukov.

Ministr financí Eduard Janota představí tento týden balíček dokumentů, které jsou připraveny pro Brusel, ve kterých bude uveden návrh úsporných opatření, které by měly vést k tomu, aby Česká republika během příštích čtyř let dosáhla snížení rozpočtového schodku na 3 % HDP. Na konci dokumentu ale bude upozornění, že plány na snížení schodku se uskuteční pouze tehdy, pokud to politici po volbách umožní.

Kolik ještě doma máte neplatných padesátníků? Že nevíte? Jen se podívejte, možná nějaké najdete. Jak totiž vyplývá ze statistik České národní banky, mezi lidmi stále zůstává více než 367 milionů padesátníků za necelých 184 milionů korun, které je možné až do 31. srpna 2014 měnit v pobočkách České národní banky. Kromě padesátníků je v oběhu také 5,2 milionu kusů neplatné papírové dvacetikoruny.

V Lednu se podle britského průzkumu společnosti Twentieth Century Fox rozchází nejvíce párů, a to dokonce 40 %. Nejvíce ohrožené jsou přitom páry, které spolu chodí 16–18 měsíců. Po této době si totiž většina lidí uvědomuje, že je na čase rozhodnout, jak by vztah měl pokračovat.

Mozek vůdce ruských bolševiků Vladimíra Iljiče Lenina, který byl po smrti revolucionáře předán do péče vědců jako „měřítko geniality“, prý vážil méně, než stanovila tehdejší norma průměrnosti: 1340 místo 1400 gramů. Celé generace badatelů do nedávna věřily v souvislost mezi velikostí a výkonem mozku, ačkoli „podprůměrné“ mozky měli i vynikající literáti Walt Whitman a Anatole France a největší známý mozek, vážící přes dva kilogramy, patřil slabomyslnému londýnskému zahradníkovi.

Neurobiologové z německé univerzity v Tübingenu dospěli k závěru, že opice jsou schopny řešit jednoduché matematické úlohy. Vědci totiž dokázali opičky naučit seřazovat skupiny bodů podle jejich množství. Jednoduché početní úkony jako „větší než“ a „menší než“ prý opice zvládly suverénně a v krátké době. Vědci rovněž zjistili, které skupiny mozkových buněk jsou odpovědné za které matematické úkony. Tyto poznatky by podle německých vědců mohly z dlouhodobého hlediska pomoci i pacientům, jejichž logické myšlení a usuzování poškodila mrtvice nebo poranění mozku.

Zimní Olympiáda v kanadském Vancouveru je na dosah a je již také známo, že Českou republiku bude reprezentovat 88 sportovců, oporou jim bude 94 osob doprovodu, tj. celkem 182 lidí. Reprezentanti České republiky obsadí všechny sporty s výjimkou curlingu. Náklady přímo související s českou reprezentací dosahují 36 milionů korun, ze tří čtvrtin na tuto částku přispívá stát.

Počet exekucí v České republice již přesáhl jeden milion. Dlužníci jsou nejčastěji lidé ve věku od 20 do 35 let a důchodci, často lidé se základním vzděláním a nižším sociálním postavením. Přitom za zhruba třetinou nařízených exekucí v ČR stojí drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám.

Nejhorším Rokem nového tisíciletí byl prý pro Čechy loňský rok, vyplynulo to z průzkumu agentury STEM. Pocit zklámání z uplynulého roku má celkem 47 % lidí. Spokojenost oproti tomu pociťovalo pouze 30 %. Z části výzkumu, v níž lidé mohli blíže specifikovat své pocity, plyne, že nejčastěji loňský rok vnímají jako údobí strachu, obav a nejistoty (33 % dotázaných). Desetina Čechů si pak s loňským rokem spojuje bezmoc.

Bohuslav Sobotka, místopředseda ČSSD, je dlouhodobě nejpopulárnějším českým politikem, kterého podle průzkumu agentury STEM kladně hodnotí 53 % dotázaných. Na druhém místě pak je předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s 50 %, na třetím místě skončil jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se 42 %.

Muzeum Madame Tussaud v Londýně minulý týden odhalilo další voskovou fugirínu, tentokrát sochu první dámy Spojených států amerických Michelle Obamové. Stalo se tak u příležitosti prvního výročí uvedení jejího manžela Baracka Obamy do prezidentského úřadu. Socha bude v Londýně k vidění do poloviny dubna, pak se přestěhuje natrvalo do muzea Madame Tussaud v thajské metropoli Bangkoku.

Úklid domácnosti a další domácí práce jsou podle sociologického průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění pro některé lidí koníčkem a oblíbenějším a milejším způsobem trávení volného času než luštění křížovek, houbaření nebo sport. Vnímají tyto práce jako únik před stresem a úzkostí a prostředek k nastolení duševní rovnováhy. Mimo dobrého pocitu z čistoty může prý tato činnost přinášet také úlevu, zejména v psychicky náročných situacích. Člověk si prý touto činností může také kompenzovat neúspěchy v práci nebo v partnerských vztazích. Uspokojení mu pak přináší to, že může třeba v noci vytírat podlahu, stěhovat nábytek nebo přerovnávat knihy. Nikdo ho při tom neřídí, nenapomíná a může se tak cítit pánem situace.

Ve Venezuele si prý můžete pochutnat na nejvíce druzích zmrzliny. Obchod Coromoto ve venezuelském městě Merida totiž prodává zmrzliny s 860 příchutěmi, což je údajně nejpestřejší nabídka druhů zmrzlin na světě. Mezi 860 druhy příchutí jsou také ty, které znějí poněkud podivně: vajíčka, špagety se sýrem, sardinky v koňaku, hovězí či ementál. Vybrat si lze i zmrzliny pojmenované například British Airways, Polibky z And či Omlouvám se, miláčku. Další nazvaná Naděje Viagra je modrá jako známé pilulky na potenci.

Zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin plánují prodej části akcií. Cena za podíly by při současné tržní hodnotě činila 5,5 miliardy USD (101,7 miliardy Kč). Page a Brin mají v současnosti ve firmě společně podíl téměř 59 %, po prodeji klesne na 48 %, ale spolu s generálním ředitelem Ericem Schmidtem, který vlastní 10 %, však stále budou mít kontrolu nad firmou.

Další články v této kategorii


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.