František Běhounek / Osobnost týdne
Herbert Lom
K nejúspěšnějším filmům 60. až 80. let minulého století patřila série Růžový panter se slavným britským hercem Peterem Sellersem jako inspektorem Clouseau v hlavní roli. Jeho partnerem byl po dobu téměř dvaceti let jeho krajan Herbert Lom v roli komisaře Dreyfuse, Clouseauova nadřízeného, kterého nešikovný a hloupý inspektor přivádí k šílenství. Zatímco Růžového pantera minulý režim jakž takž toleroval, skutečnost, že Herbert Lom je herec českého původu, se pečlivě tajila.
Herbert Lom se narodil roku 1917 v zámožné pražské židovské rodině. První filmovou roli získal v roce 1937 ve filmu Vladimíra Slavínského Žena pod křížem. V milostném dramatu s dobrým koncem (v hlavní roli s Gustavem Hilmarem, Věrou Ferbasovou a Helenou Bušovou) si Herbert Lom zahrál mladíka, který se platonicky zamiluje do své jen o málo starší nevlastní matky. Slibně se rozvíjející kariéru na Barrandově přerušila v roce 1939 okupace, Herbert Lom před nacisty emigroval do Velké Británie. Zde dostal v roce 1942 roli Napoleona ve filmu Mladý Mr. Pitt. Tento historický film se odehrává na začátku 19. století a boj Británie s revoluční Francií byl paralelou k válce proti fašistickému Německu. Záporné role už Lomovi zůstaly. Prvního z dlouhé řady „záporáků“ jsme měli možnost vidět v roce 1963 v kultovním filmu generace dnešních padesátníků Poklad na stříbrném jezeře natočeném podle stejnojmenného románu Karla Maye. Tehdy jsme však znali pouze jména Pierre Brice a Lex Barker (Vinnetou a Old Shatterhand), Herbert Lom (vůdce banditů Cornel Brinkley) a Götz George (pozdější komisař Schimanski) na svou slávu teprve čekali. Herbert Lom ovšem jen něco přes rok, v roce 1964 přišel do kin Výstřel ve tmě, druhý film z řady Růžový panter a první, v němž Lom hraje komisaře Dreyfuse.
Poslední film z této řady, v němž ještě hraje Herbert Lom vedle Petera Sellerse, byl natočen v roce 1982. V té době byl však již Sellers dva roky po smrti a scény, v nichž vystupuje inspektor Clouseau, využívají vystříhaný či nepoužitý materiál z předchozích filmů. Žádnou zásadní roli již Herbert Lom v dalších letech nedostal. Největší byla v roce 1993 spojena s návratem k tématu Růžového pantera. Lomovým partnerem je zde Roberto Benigni v roli Clouseauova nemanželského syna. Herbert Lom hrál ve více než 100 filmech a řadě divadelních představení. Jen Napoleona hrál celkem třikrát.
Žádný životopis Herberta Loma nevynechá poznámku, že hercovo vlastní jméno bylo poněkud pitoreskní: Herbert Karel Angelo Kuchacevič ze Schluderpacheru. Lomův dědeček byl šlechtic (ze starého rodu, který k nám prý kdysi přišel z Tirolska), otec byl majitelem tiskárny, která tiskla také divadelní plakáty. Pravidelné návštěvy pražských divadel se prý podílely na Lomově volbě životní dráhy. Rodiče ovšem trvali na tom, aby syn nejprve vystudoval filozofickou fakultu. Málo se ví, že Herbert Lom napsal dva úspěšné historické romány. První se odehrává v době královny Alžběty a jeho hrdinou je anglický renesanční dramatik a špion Christopher Marlow. Druhý, věnovaný vynálezci gilotiny, vyšel i v českém překladu (Dr. Guillotin, Praha, Ivo Železný 1992).
Herbert Lom je zřejmě nejúspěšnějším filmovým hercem českého původu. Přestože své rodné město pravidelně navštěvuje, jeho publicita v naší společnosti je i dvacet let po pádu komunistického režimu minimální. V roce 2002 obdržel cenu Artis Bohemiae Amicis udělovanou Ministerstvem kultury a v roce 2006, tedy ve svých 89 letech, se jako hlavní host účastnil předávání Českých lvů. Herbert Lom nejen dosáhl světové slávy, prožil navíc také mimořádně zajímavý život. Možná až příliš zajímavý a opravdový pro dnešní dobu, která si libuje v povrchních frázích a pózách.
[článek je chráněn autorským zákonem; copyright © maxdorf, 2011]
Další články o Herbertu Lomovi: