Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
Letem světem s Klaretem / červen

Lukáš Adamec se počátkem června stal vítězem pěvecké soutěže Česko Slovenská Superstar. Získal smlouvu v hodnotě 100 000 eur (zhruba 2,5 milionu korun) a s ní možnost vydat vlastní album. O vítězi rozhodovali svými SMS čeští a slovenští televizní diváci.

Na Brigádě stráví  letošní léto více než polovina českých studentů, přesně celých 59 %. Jak vyplynulo z interního průzkumu ČSOB více než pětina z nich totiž nedostává žádné kapesné a 37 %  1000 Kč měsíčně. Z průzkumu zároveň vyplývá, že na ubytování a jídlo dostávají tři čtvrtiny studentů přidáno. Příjmy z brigád tedy financují spíše jejich volnočasové aktivity. Pokud jde o zábavu, limitní částkou za jednu „akci“ je pro 91 % z nich 500 korun. „Průzkum také ukázal, že zatímco za svou partnerku platí 26 % chlapců, za své partnery platí útratu jen 9 % dívek. Bez zajímavosti pak není, že plných 11 % dívek neplatí vůbec, ale nechávají se pozvat. Výhradně za sebe platí úhradu 70 % mladých lidí.

Čína a Indie už dohánějí Západ  nejen v životní úrovni obyvatel,  ale prodlužuje se i délka života jejich obyvatel. V roce 1922 činil hrubý domácí produkt na jednoho Číňana sotva tisíc dolarů ročně – tedy zhruba devítinu úrovně USA, loni to již bylo přes sedm tisíc, tedy již ani ne šestina v poměru k USA. Co se týká délky života, zatímco v roce 1922 žili lidé v Indii průměrně pouze 25 let a v Číně 33 let, v roce 2010 to již bylo v Indii kolem 65 let a v Číně bezmála 75 let. Podobně se zlepšují i další asijské státy, jako třeba Thajsko.

Bez Dluhů už nevyžije spousta domácností České republiky. Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí totiž jen během letošního dubna vzrostly o 2,2 mld. korun na 1,066 bilionu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o zhruba 68 miliard korun, což vyplýnulo z údajů České národní banky. Zadlužování  ale začíná představovat problém i pro banky, kterým se zvyšuje počet domácností, které mají problémy se splácením. Rozsah problémově splácených úvěrů přesahuje 55 mld. korun. Podle Českého statistického úřadu je v České republice kolem 800–900 tisíc lidí, kteří žijí na hranici oficiální chudoby.

Kometa Elenin se 16. října nejvíce přiblíží Zemi, ale k jejímu pozorování bude nutný dalekohled. Prolétne kolem nás ve vzdálenosti 35 mil. kilometrů. Kometa byla poprvé zaznamenána 10. prosince 2010. Ruský pozorovatel Leonid Elenin ji nalezl na snímcích pořízených na observatoři v Novém Mexiku v USA. V době objevu se kometa nacházela 647 mil. kilometrů od Země. Nyní je vzdálená asi 274 mil. kilometrů. Vzdálenost Země od Slunce se pohybuje kolem 150 mil. kilometrů.

Fenka Trouble, jeden z nejbohatších psů na světě, uhynula. Fenka patřila realitní magnátce Leoně Helmsleyové, která jí odkázala 12 milionů dolarů. Příčina smrti psa není známa. Helmsleyová, které se přezdívalo Krutá královna, zemřela v roce 2007 a ve své závěti zcela opominula svou rodinu. Miliardy dolarů, jež za života nashromáždila, věnovala charitativní organizaci chránící psy. Kromě příbuzných tím naštvala i veřejnost a Trouble se stala hromosvodem nenávisti vůči její bývalé majitelce.

Ocenění Grand Prix Zlín Film Festivalu za celoživotní přínos světové kinematografii obdržela letos  v červnu legenda českého filmu, režisér a scenárista Otakar Vávra, který letos oslavil sté narozeniny. Je to zvláštní cena Festivalu, která byla minulém roce udělena siru Christopheru Leemu, stejné ocenění již získal i Jiří Menzel.

Problém splácet Hypotéky nebo spotřebitelské úvěry má podle kvalifikovaných odhadů již každý desátý pracující Čech. Do potíží se splácením se dostávají především lidé z oblastí, kde se hůře hledá práce. A navíc se v těchto místech i obtížně prodávají byty zatížené nesplácenou hypotékou.

Chris Rea, známý britský kytarista a zpěvák, vystoupí 23. února 2012 v Kongresovém centru. Vstupenky jsou od půlky června v prodeji v síti Ticketpro v cenách 790–1390 Kč.

Z průzkumu společnosti Ipsos Tambor pro letošní ekonomické fórum Zlatá koruna vyplynulo, že 18 % Čechů neušetří měsíčně ani korunu, část z nich dokonce nevyjde s příjmy a financování řeší přechodnými půjčkami. Více než polovina domácností (54 %) v České republice má problémy měsíčně ušetřit významnější částky, většina příjmu je spotřebována na běžné platby, výdaje a nákupy. Třetina Čechů (36 %) ušetří měsíčně alespoň částku do 1000 Kč, desetina populace pak nad 5000 Kč měsíčně. Pokud lidé něco ušetří, většinou tyto prostředky ukládají do banky na spořící nebo běžné účty, pouze desetina populace (11 %) investuje do nákupu podílových fondů, dluhopisů, akcií a dalších cenných papírů.

Jiří Janeček, generální ředitel České televize, se k 31. srpnu 2011 vzdal své funkce ze zdravotních důvodů. Šéfem televize byl osm let.

Kupkův obraz Pohyb se v červnu letošního roku při aukci moderního českého umění v prestižní aukční síni Sotheby’s prodal za rekordní cenu 1,3 mil. liber, tj. 35,51 mil. korun. Jde o cenu bez aukční přirážky. S touto přirážkou, kterou musí kupec zaplatit, cena dosahuje 1, 456 mil. liber (39,9 mil. korun). V zahraničí se dosud zaplatilo nejvíce za Kupkův obraz Vertikální plány modré a červené v New Yorku v roce 1998 v přepočtu 18 milionů korun. Dosud nejdražším vydraženým českým dílem na aukcích v ČR je plátno rovněž od Františka Kupky – Élévation (Výšky) IV. Před třemi lety byl prodán za 22,1 mil. korun bez aukční přirážky.

Domácí válečné drama Lidice bylo v červnu v našich kinech nejnavštěvovanějším filmem. Zhlédlo ho 45 733 diváků. Na druhou pozici tak odsunulo hollywoodské Piráty z Karibiku.

Nové Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC), které se s pomocí evropských dotací staví v Brně, zaměstná až 150 vědců. Podle tvůrců projektu se zde skloubí nemocniční péče s lékařskou vědou, ale i s vývojem ve farmaceutickém průmyslu. Náklady na vznik centra se blíží pěti miliardám korun, asi 2,4 miliardy korun získali autoři projektu z Evropské unie. Zbytek doplatí převážně stát.

Německá skupina Rammstein  připomene 12. listopadu letošního roku v O2 Aréně v Praze, v rámci turné Made In Germany 1995–2011,  opět své metalově-industriální marše. Mezinárodní i český předprodej začal na internetu 24. června. Turné skupiny začíná v Bratislavě 6. listopadu. Fanoušci, kteří pražský koncert nestihnou, nemusí zoufat, protože kromě Bratislavy se dá snadno dojet i do Lipska (17. listopadu) nebo do Mnichova (20. listopadu).

O odklad školní docházky žádá stále více rodičů, kteří mají chlapce. Vyplývá to z údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV).  K zápisu se letos dostavilo 125 703 dětí, žádost o odklad povinné školní docházky byla podána v 18 111 případech, to je 14,4 % zapisovaných dětí. Oproti loňsku se k zápisu dostavilo o 6803 dětí víc (o 5,7 %). Počet žádostí o odklad stoupl o 931 (o 5,4 %). Podle vývoje předchozích let ÚIV předpokládá, že podíl dětí s odkladem povinné školní docházky se do září 2011 ještě zvýší, takže skutečný počet odkladů dosáhne 22 %.

Bambini di Praga, známý pěvecký sbor, skončil koncem června po téměř čtyřiceti letech svou činnost. Sbor podle sbormistryně Blanky Kulínské poškodila aféra jeho bývalého sbormistra Bohumila Kulínského, který byl odsouzen za zneužívání nezletilých členek souboru.

Šťastná Rodina, dobří přátelé a hodně peněz je podle průzkumu Národního institutu dětí a mládeže pro děti do 15 let nejdůležitější. Podle průzkumu  jsou také děti z bohatších rodin šťastnější, na pocitu štěstí se ale velkou mírou podílí i to, zda děti chodí do kroužků a tráví aktivně volný čas. Autoři studie zároveň upozornili, že dětem chybí pozitivní vzory.

Slavík obecný ve Velké Británíi do 30 let podle biologů zcela vyhyne. Populace slavíků obecných  zde totiž za uplynulých 40 let poklesla o více než 90 %. Pokles britské populace slavíků je úzce spojován s rapidním úbytkem přirozeného prostředí, kde pták přebývá. A to se netýká pouze Velké Británie, ale rovněž míst v subsaharské Africe, kde pták tráví zimní období. Jinde ve světě však na rozdíl od Velké Británie zatím  tento zpěvavý pták ohrožen není.

Typickým žadatelem o půjčku  je  v posledních letech podle statistik Poštovní spořitelny žena ve středním věku ve věku 40 až 45 let, která nejčastěji využívá střednědobou půjčku v průměrné výši 70 až 100 tisíc korun. Nejvíce půjček si  prý berou obyvatelé severní a jižní Moravy, Prahy a severních Čech. Statistika dále také ukázala, že obyvatelé menších měst si berou půjčky řádově o 30 % nižší než lidé z měst nad 100 tisíc obyvatel.

Uherské Hradiště vyhrálo v letošním roce soutěž o nejkrásnější nádraží. Vítězné nádraží vzešlo z deseti finalistů, kteří byli vybráni ze 136 nominovaných nádraží a zastávek. Získalo 762 z celkových 2358 hlasů. Smyslem soutěže je ocenit práci těch, kteří o  ta hezká příkladně pečují, a podnítit další ke zvelebení nádraží zanedbaných.

Seriál Vyprávěj, respektive producenti seriálu Vyprávěj, Filip Bobiňski a Petr Šizling, získali na prestižním Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu ocenění Zlatá nymfa. Jde o mimořádný úspěch, protože v kategorii Nejlepší evropský producent dramatického seriálu nikdy český zástupce žádnou cenu nezískal.

Zdeněk Svěrák, český scenárista a herec,  převzal na festivalu Art Film Fest ve slovenských Trenčianských Teplicích ocenění Hercova mise. Touto cenou festival oceňuje umělce, kteří se stali diváckými idoly. Předávaní ocenění je tradičně spojené s připevněním mosazné tabulky se jménem nositele na „most slávy“  nacházející se v  tomto lázeňském městečku.

Další články v této kategorii


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.