Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
Klaret doporučuje

Z Muzea stavebnice MERKUR

Knihy

Lékařský dekameron
Stovka příběhů o lékařích, medicíně, sexu a partnerských vztazích od naší legendy gynekologie a porodnictví prof. MUDr. Antonína Doležala, DrSc. bude jistě pěkným dárkem pod vánočním stromečkem. Darujte příběhy o lásce, vztazích, hříších či posedlostech, jež mnohé zlidověly, a které potěší nejen lékaře či zdravotníky.

Slovník nespisovné češtiny 
Po velkém ohlasu na první dvě vydání slovníku vyšlo rozšířené třetí vydání obsahující 17000 hesel. Původ a historie slangu, profesní slangy, kriminální argot, vulgarismy či obecná mluva vám znovu ukáží, že náš mateřský jazyk je mnohem rozmanitější, než leckdy tušíme. Slovník nespisovné češtiny získal několik prestižních ocenění a věříme, že jej oceníte i vy nebo ti, kterým jej věnujete, třeba u příležitosti konce školního roku.

ASTMA A ALERGIE
Civilizační nemoci se nevyhýbají dospělým ani dětem, nejčastějšími zdravotními komplikacemi v dětském věku bývá alergie, alergická rýma a astma. Právě tomuto tématu se věnuje nová edice nakladatelství Maxdorf s názvem Edice ČIPA, jejíž název vychází z názvu společnosti ČIPA (Česká iniciativa pro astma), která úzce spolupracuje na vydávání edukačních brožur. Doposud vyšly publikace Průduškové astma v dětském věku, Průduškové astma v dospělosti a Alergická rýma.


Výlety, procházky, výstavy…

Klaretovy tipy na listopad 2014

Praha

POŠTOVNÍ MUZEUM
Poštovní muzeum v Praze, i jeho pobočka ve Vyšším Brodě, vám umožní seznámit se s dějinami pošty, cestování, telegrafu i telefonu a ocenit krásu poštovních známek, které začínají pomalu mizet z našich životů, kdy se komunikace prostřednictvím dopisního papíru přesunula do internetové sféry a ozubené známky s nutností navlhčení před nalepením střídají samolepicí známky ve známkovém sešitku.

Středočeský kraj

MUZEUM MÁSLA
Originální muzeum, jediné svého druhu, naleznete ve středočeských Máselnicích. A jak už název obce napovídá, muzeum je věnováno máslu, představuje nejrůznější formy a formičky na máslo, máslenky na servírování i další předměty s výrobou másla související. Muzeum je bezbariérové a návštěva je vhodná i pro návštěvníky se zrakovým postižením, neboť pracovní listy jsou k dispozici i v Braillově písmu.

Pardubický kraj

MUZEUM ŘEMESEL
Muzeum řemesel je svou rozlohou 1650 m2 největším muzeem u nás. Pro své návštěvníky má připraveno více než 50 expozic řemesel a živobytí druhé poloviny 19. a začátku 20. století. Nejzajímavějšími exponáty jsou vyřezávaný skanzen řemesel nebo sto let stará školní třída s ukázkou národních krojů.

pohádky i strašidla Na Zámku 
Nevíte, co podniknout o víkendu? Přijďte se trochu bát při prohlídce o svíčkách na zámek Dětenice, kde v zámeckých komnatách každou sobotu od 10 do 18 hodin řádí čerti, čertice, upíři, ježibaby, strašidla a další nestvůry. Každou neděli je možné absolvovat na prohlídku zámku s výpravou do pohádky. V zámeckých komnatách prožijete spolu s královským párem a jejich dvořany pohádkový příběh se šťastným koncem. Uvidíte Šípkovou Růženku a další pohádkové postavy a to vše se zpěvem a živou zámeckou hudbou. Prohlídka s výpravou do pohádky začíná vždy v celou hodinu – poslední v 15 hodin.

MUZEUM PERNÍKU
Perníkovou chaloupku můžete navštívit v Rábech u Pardubic. Je to poůvodně lovecký zámeček, který funguje jako muzeum perníku, ale taky jako pohádkové výletní místo. Prohlídky zahrnují návštěvu Muzea perníku s městečkem Perníkov, putování tajuplným lesem do Perníkářské dílny Ježibaby a do Medového Ráje, Nebe, Pekla, děti čeká i neobvyklé zamyšlení nad pohádkou o Perníkové chaloupce. v expozici se nachází přes tisíc perníků z celé ČR. Více informací na: www.pernikova-chaloupka.cz

Královéhradecký kraj

MUZEUM STAVEBNICE MERKUR
Snad v každé rodině se někdy objevily železné dílky, kolečka a následně modely sestavené ze stavebnice Merkur. V Polici nad Metují, městě, kde se stavebnice vyrábí, vzniklo z iniciativy občanů i výrobce samého muzeum, které potěší nejen malé návštěvníky, ale i hravé dospělé nebo ty, kteří se chtějí na chvíli vrátit do času her.

Liberecký kraj

KRYŠTOFOVO ÚDOLÍ
Za návštěvu určitě stojí Kryštofovo údolí – půvabná vesnice z poloviny 16. století nacházející se asi 8 km západně od Liberce v hlubokém údolí říčky Rokytky,  Je zde  řada zachovalých dřevěných a hrázděných staveb a právem je její velká část vesnickou památkovou zónou. Nepřehlédnutelným je nad středem asi 5 km dlouhé vesnice dřevěný a břidlicí obložený kostelík z konce 17. století zasvěcený sv. Kryštofovi, patronovi vesnice. Pod kostelem za můstkem přes Rokytku, v budově bývalé školy, je v přízemí hostinec U Kryštofa a v 1. patře stálá expozice – Muzeum betlémů. Více než dvaceti  betlémúm dominují orientální a tyrolský. Otevřeno soboty a neděle 13.00–16.00 hodin. Další pozoruhodnost nebo spíše unikát se nachází v objektu bývalé trafostanici  – první český vesnický orloj (viz obr. na začátku Klaretových tipů), dokončený v roce 2008; chodí v něm apoštolové, pohybují se i další figurky a místní jsou na něj  skutečně hrdí. Ve dne si a podle něj můžete nařídit hodinky, v noci je ticho, aby nerušil ve spánku.  Historickou technickou památkou jsou zde ještě dva železniční kamenné viadukty, z nichž ten větší 202 m dlouhý z let 1899–1900 se klene nad Údolím místy až 30 m vysoko.

Plzeňský kraj

MUZEUM PIVA
Nejstarší muzeum svého druhu naleznete v Plzni, a o jaké jiné muzeum by se v tomto městě mohlo jednat, než o Muzeum piva. Stovky unikátních exponátů představují historii pivovarnictví a kulturu pití piva od nepaměti do dnešních dnů. Navštivte muzeum a seznamte se s tím, co vykonával třeba takový šrotýř, sladomel či forman.

POHÁDKOVÝ STATEK
BYLO, NEBYLO, ZA SEDMERO ŽELEZNIČNÍMI PŘEJEZDY JEDNO POHÁDKOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ ... a chcete vědět, jak to bylo dál? POHÁDKOVÝ STATEK je krásné venkovské stavení na návsi vesničky Břasy-Vranovice s číslem popisným 31. Dříve patřil panu Králi, pak sloužil jako útočiště a dílna pro šikovné ruce keramiků a nyní se na statku usídlily pohádkové bytosti všeho druhu. Navštivte statek a nechte se vtáhnout do světa pohádek, pověstí, kouzel, řemesel a historie v krásném prostředí starobylého venkovského statku. Více na www.pohadkovystatek.cz

Ústecký kraj

VALDŠTEJNSKÉ MUZEUM
Na zámku Duchcov je otevřeno nové Valdštejnské muzeum, které navazuje na původní muzeum, jehož existence je na zámku doložena již v 18. století a které fungovalo přibližně do roku 1921. Nové muzeum není rekonstrukcí původního, ale jedná se o novou expozici vytvořenou z původních valdštejnských sbírek, které tvoří asi osmdesát procent exponátů.

Karlovarský kraj

BLATENSKÝ PŘÍKOP
Blatenský příkop je jedinečnou technickou památkou. Příkop dlouhý přibližně 12 km lemuje naučná stezka s 23 zastaveními. Příkop začal být budován v roce 1540 a výstavba trvala 4 roky. Přiváděná voda byla nezbytným zdrojem energie pro tehdy se rozvíjející doly v Krušnohoří. Stezka začíná přibližně 1,5 km za Božím Darem a končí nedaleko Horní Blatné.

Jihočeský kraj

ZOO TÁBOR – VĚTROVY
Zbrusu nová zoologická zahrada přivítala své první návštěvníky na konci srpna minulého roku v Táboře – Větrovech. ZOO je největší v jižních Čechách a je specializována především na zvířata žijící na americkém kontinentu, ale samozřejmě jsou zastoupena i další oblíbená zvířata. V této ZOO na vás čekají například největší kočkovité šelmy světa – tygr, lev a jaguár.

Kraj Vysočina

KLÁŠTER PREMONSTRÁTŮ ŽELIV
Chvíli klidného rozjímání i setkání s historií můžete nalézt v Želivu, v klášteře premonstrátů. Klášter byl roku 1139 založen pro benediktiny, kteří přišli ze sázavského kláštera, ale po deseti letech Želiv opustili a následně se v něm usídlili premonstráti. Klášter několikrát vyhořel, za totalitního režimu sloužil jako psychiatrická léčebna. Od roku 1992 je opět ve správě premonstrátů.

Olomoucký kraj

MUZEUM VETERAN
Svébytné muzeum Veteran Arena v Olomouci na svých více než dvou tisících metrech čtverečných plochy představuje přes sto historických automobilů a jiných exponátů. Muzeum chce vzdát hold především umění a technice prvorepublikové éry a vyzdvihnout její technické vyspělosti. Všechny exponáty pocházejí ze soukromých sbírek.

Moravskoslezský kraj

Historická velikonoční vajíčka
V malém výstavním sále Muzea a pamětní síně S. Freuda v Příboře můžete  zhlédnout výstavu sbírkového souboru velikonočních kraslic z druhé poloviny 19. století a první poloviny 20. století z depozitáře příborského muzea.

Zlínský kraj

MUZEUM  PRIMEK
Městské muzeum Nové Město nad Metují otevřelo novou hodinářskou expozici Primek, která mapuje historii hodinek, budíků a hodin značky PRIM vyráběných ve městě.
Na počátku šedesátých let 20. století bylo Československo jednou z osmi zemí světa, která byla schopna vyrábět náramkové hodinky. Výstava mapuje historii místního hodinářského závodu CHRONOTECHNA, kde se vyráběly náramkové hodinky PRIM a dále ve stručnosti představuje historii závodu CHRONOTECHNA Šternberk, zaměřené na výrobu budíků a hodin stejné značky.V moderně pojaté expozici uvidíte desítky typů náramkových hodinek především z 60. a 70. let minulého století. Nejatraktivnějšími exponáty jsou: první československé náramkové hodinky Spartak, vojenské speciální hodinky Prim Orlík, ladičkové hodinky Elton a největší funkční náramkové hodinky značky PRIM.

Jihomoravský kraj

VÝSTAVA "VYNÁLEZCI A VYNÁLEZY"
Víte, kdo vynalezl bleskosvod? A co je to dálník? Odpovědi na tyto a mnohé jiné otázky se dozvíte na nové výstavě Vynálezy a vynálezci, která se pro veřejnost otevírá už v úterý 18. prosince 2012 v hlavní budově Technického muzea v Brně v Králově Poli. Tato výstava byla s velkým úspěchem uvedena v Národním muzeu v Praze a nyní bude po celý rok instalována v Technickém muzeu v Brně.

 

Další Klaretovy tipy a inspirace

Partnerské weby 


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.