Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
19. listopadu 2020

Slunce je ve znamení Štíra, vychází v 7:22 hod, zapadá v 16:14 hod. Stmívá se v 16:50 hod, noc trvá 13:56 hod, rozednívá se v 6:46 hod, den trvá 10 hodin a 4 minuty.

------------

Svatá Alžběta se sněhem přilétá. (pranostika)

 

  • Dnes je čtvrtek 19. listopadu, 324. den roku 2020; je 47. týden a do konce roku zbývá 42 dní.
  • Dnes je Světový den prevence týrání a zneužívání dětí.

Svátek má Alžběta

  • Jméno hebrejského původu, znamená Zaslíbená Bohu.
  • Významnou nositelkou tohoto jména byla anglická královna Alžběta I. (1533-1603).

Varianty: Ailsa, Alzira, Babette, Beileag, Belita, Betta, Betty, Boski, Bözsi, Chabica, Chavelle, Chela, Ealasaid, Eilís, Eilish, Ela, Eliisa, Eliisabet, Elikapeka, Elis, Elisa, Elisabet, Elisabeta, Elisabete, Élisabeth, Elisabetta, Elisavet, Elisaveta, Elisete, Elisheva, Eliso, Elissa, Elixabete, Eliza, Elizabete, Ellisif, Els, Elsa, Elsbeth, Elschen, Elsie, Elspeth, Elts, Elyse, Elyzabeth, Elzbieta, Elżbieta, Elzbute, Elzira, Elzunia, Erzsébet, Erzsi, Etti, Etty, Ilsa, Ilse, Isa, Isabeau, Isabel, Isabela, Isabelita, Isabell, Isabella, Isabelle, Isibéal,Isidora, Iza, Izabel, Izabela, Izabella, Izabelle, Liisu, Lijsbeth, Lília, Liliana, Lisanne, Lisaveta, Lisbet, Lise, Liselot, Liselotte, Lizina, Orzsebet, Sabela, Sibéal, Špela,Yeghisapet,Yelizaveta, Yelysaveta,Ysabel, Zabel, Zsóka.

  • Podle církevního kalendáře má svátek svatá Mechtilda (1241–1299), německá mystička.

Stalo se 19. listopadu

1493   Kryštof Kolumbus přistál jako první Evropan na ostrově Portoriko
1950   Americký generál Dwight D. Eisenhower se stal nejvyšším velitelem sil NATO
1969   Apollo 12 přistálo na Měsíci
1977   Egyptský prezident Anwar Sadat navštívil jako první arabská hlava státu Izrael
1989   Bylo založeno Občanské fórum

Výročí

19. listopadu 1600 se narodil anglický a skotský král Karel I. Stuart. Byl synem krále Jakuba I., na trůn nastoupil roku 1625. Od počátku budil velké nevole, neboť prosazoval zvýšení moci panovníka. Snažil se též přiblížit anglikánskou církev katolicismu a zakazoval protestantské sekty, nepopulární byli i jeho katolická manželka Henrietta Bourbonská a Karlův oblíbenec vévoda z Buckinghamu. Ten prosadil válku se Španělskem a podporu hugenotů v La Rochelle, oboje skončilo neúspěchem. Parlament poté začal omezovat Karlova práva, ten ho poté rozpustil. Roku 1638 však propukly nepokoje ve Skotsku, Karel byl pak v roce 1642 nucen parlament svolat, ten ale začal popravovat Karlovy rádce, a tak se Karel proti němu postavil. Vypukla občanská válka, ve které byl Karel poražen a roku 1649 popraven.

Myšlenka dne

Koho nelze přesvědčiti, tomu třeba poručiti. (České přísloví)

___________________

Pod čarou

Svěřuje se jedna Skotka své přítelkyni: „Já jsem potřebovala nějak trknout toho mého šetřílka, aby mi konečně koupil horské kolo. Tak do něho půl roku hučím, jak je to zdravé, šlapat na čerstvém vzduchu.”
„A co on? Už se dovtípil?”
„Jo, včera.”
„A jaké kolo ti koupil?”
„Ale prosím tě, vynesl mi na balkon šicí stroj!”

Dnešní tip

Znáte význam slangového výrazu šustrovat?

Další články v této kategorii


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.