Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce
9. července 2020

Slunce je ve znamení Raka, vychází v 5:04 hod, zapadá ve 21:12 hod. Stmívá se ve 21:55 hod, noc trvá 6:25 hod, rozednívá se ve 4:20 hod, den trvá 17 hodin a 35 minut.

-------------

Slunce peče – déšť poteče. (pranostika)

  • Dnes je čtvrtek 9. července, 191. den roku 2020; je 28. týden a do konce roku zbývá 175 dní.
  • Dnes je Mezinárodní den vězňů.

Svátek má Drahoslava

  • Jméno slovanského původu, ženská obdoba jména Drahoslav. Vzniklo pravděpodobně spojením slov drahá (ve smyslu „blízká srdci“) a slavná.

Stalo se 9. července

1790   Švédové porazili ruskou flotilu v bitvě u Svensksundu, čímž zastavili ruskou invazi
1793   Do Kanady byl zakázán dovoz otroků
1898   Vzniklo Tiskařské družstvo Národně sociální strany, pozdější nakladatelství Melantrich
1932   V Sao Paulu vypuklo povstání proti brazilské federální vládě
2002   V Addis Abebě byla založena Africká unie

Výročí

9. července 1916 se narodil britský politik Sir Edward Richard George Heath. Pocházel z rodiny drobného podnikatele, v roce 1935 získal stipendium, které mu umožnil vystudovat na Oxfordu, již tehdy začal být aktivní v Konzervativní straně. Za druhé světové války sloužil u dělostřelectva, roku 1950 byl zvolen do dolní sněmovny. V roce 1959 se stal ministrem práce, o rok později ministrem průmyslu a obchodu. Roku 1964 se stal vůdcem Konzervativní strany, o šest let později zvítězil ve volbách a stal se premiérem. Vyjednal vstup Británie do Evropského hospodářského společenství a provedl četné ekonomické reformy, dostal se však do konfliktu s odbory a za jeho vlády se vyhrotila situace v Severním Irsku a tak roku 1974 prohrál volby. Poslancem byl do roku 2001, zemřel v roce 2005.

Myšlenka dne

Štěstí a neštěstí nepřicházejí samy, ale jen na zavolání. (Čínské přísloví)

______________

Pod čarou

Lord přijímal nového sluhu a vysvětloval mu jeho povinnosti: „Ráno zatopíte, připravíte mi snídani a lázeň, mezitím mi vyčistíte boty a vykartáčujete oblek, pomůžete mi s oblékáním, pak zajdete na nákup a na poštu, připravíte oběd, po obědě mi naplníte dýmku, přinesete noviny a nalijete whisky, o páté budete podávat čaj, pak zatopíte v krbu, připravíte večeři, postaráte se o pláště hostů a o pití po večeři a až hosté odejdou, uděláte mi lázeň, manikúru a masáž, pomůžete mi odstrojit se a až ulehnu, přečtete mi kapitolu z některé mé oblíbené knihy. Máte nějaké otázky?“
„Jen jednu, mylorde.“
„Prosím“
„Jaká je tu v okolí hlína?“
„Jaká je tu v okolí hlína?“ diví se lord Arnold
„Protože kdyby byla dobrá, mohl bych ve volném čase ještě pálit cihly.“

Dnešní tip

Znáte svůj horoskop na tento měsíc?

Další články v této kategorii


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.